Britten en Fransen zijn kampioenen als het gaat om het verbergen van heeriijks in taartdeeg. Hun pie's en quiches zijn wereldberoemd. AllerHande geeft u vijf recepten voor zulke hartige taarten. Met vlees, met gevogelte, maar ook met kaas en met groenten. Hartverwarmend iekker en leuk om te maken. C PIEDEEG EN PATE BRISEE In Engeland en Frankrijk weten ze wel raad met hartige taarten. De Engelse pie's stammen al uit de Mid- deleeuwen. Zogeheten 'raised pies', torenhoge bouwwerken van deeg gevuld met vlees of vis, sierden de rijke banketten. Landarbeiders namen pies mee als lunch. Het deeg was een stevige verpak- king voor de vulling. Ook Frankrijk kent een aantal klassiekers: de quiche Lorraine uit GAMEPIE Lotharingen, de pissaladiere uit de Provence en de flamiche - verbastering voor vlaai - uit Noord-Frankrijk. Meestal wordt voor de taartbodem een korstdeeg of piedeeg gebruikt, een simpel soort bladerdeeg dat vrij eenvoudig te maken is, zeker met de keukenmachine. Ook voor de hartige taarten op deze pagina's kunt u een taart bodem van korstdeeg maken. In Engeland gaan ze voor een pie met een bodem en een deksel uit van het volgende basisrecept. Zeef 300 g bloem met een mespunt zout boven een kom. Snijd 150 g koude boter of margarine in kleine stukjes en schep ze door de bloem. Wrijf de stukjes boter met uw vingertoppen door de bloem tot een kruimelige massa ontstaat. Werk zo snel mogelijk. Sprenkel er 3 eetlepels water over en kneed dan alles snel met een koele hand tot een soepel deeg. Laat het deeg afgedekt ca. 30 minuten in de koelkast 58 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 58