Combineven moet je leren Haring met slagroom of een gehaktbal in gele via? De vraag welke vreemde combinaties van producten mensen uit eigen omgeving ken- nen, werd met veel enthousiasme beant- woord. Vooral combinaties van hartig met zoet scoorden hier hoog. Opvallend vaak werden genoemd pindakaas met sambal of suiker, kaas met jam en een krentenbol met kaas. Maar misschien nog wel leuker om te weten zijn de echt gekke combinaties. We geven u hier een kleine selectie die u wellicht nog op ideeen kan brengen: Haring met slagroom 1 Krentenbol met leverworst Yoghurt met aardappel Patat met een klontje boter ('Recept van mijn schoonmoeder') 1 Kaas met slasaus en dan hagelslag erover Gehaktbal in gele via Choeopasta met vis in tomatensaus Jam met haring Tomatensoep met rozijnen Hagelslag met mosterd Cola met melk Snert met pinda's Rookworst dopen in yoghurt Erwtensoep met suiker Leverworst met stroop Rolmops met slagroom ('Eet mijn zwager, echt waar!') OPVALLENDE CIJFERS Het grote 'Hoe eet Nederlandl'-onderzoek van Albert Heijn heeft een schat aan gegevens opgeleverd. Een aantal opvallende cijfers willen we u niet onthouden. Prakken - 57% van alle Nederlanders ouder dan 12 jaar (en 55% van alle volwassenen) prakt wel eens; 18% doet het vrijwel elke dag. Ontbijt -13% van de Nederlanders van 12 jaar en ouder ontbijt nooit voordat men het huis uitgaat. Bij de inwonende kinderen komt het niet thuis ontbijten met 15% zelfs iets vaker voor dan bij vaders of moeders. Bidden - Bij bijna een kwart (23%) van de huishoudens wordt er gebeden voor het eten. Opmerkelijk genoeg ligt dit percen tage in het zuiden van het land lager (14%). Mes zonder vork - Van alle gezinshoofden gebruikt 48% alleen een mes bij het ontbijt. Alleen bij de 55-plus huishou dens gebruikt men nog vaak mes en vork bij het ontbijt (41%). Trommeltje- Bijna de helft (46%) van de Nederlanders neemt overdag boterhammen mee naar het werk. Als er boterhammen wor- den meegenomen, doen mannen dat vooral in een trommel tje (58%) en vrouwen in een plastic boterhamzakje (50%). Gesprek - Bij 19% van de 55-plussers wordt tijdens de warme maaltijd niet of nauwelijks gesproken. Afruimen - Bij de 'jonge' meerpersoons- huishoudens (tot 35 jaar) ruimt in 69% van de gevallen het vrouwelijke gezinshoofd de tafel af. Bij de 55-plussers is dat 54%. Somen kokeii - Als ersamen wordt gekookt, heeft 24% van de maaltijdbereiders regelmatig een discussie over de bereiding van de maaltijd. Afdrogen - De vrouw wast af en de man droogt af: bij veel meerpersoonshuishoudens is dat de vaste taakverdeling bij de afwas. Televisie - Een op de elf Nederlanders eet het warme eten vrijwel elke dag voor de tv. Bijna eenderde doet het vrijwel elke week wel een keer! Vaste plaats - Een vaste zitplaats aan tafel is vooral populair bij de midden- groep (71%); dat is veel minder bij jonge huishoudens (43%). Drinken - Wat wordt er wel eens bij de warme maaltijd gedronken? Naast water uit de kraan (35%) zijn dat ffisdrank (21%), melk (15%) en vruchtensappen (12%). Speciaal bronwater wordt relatief weinig gedronken. Bier (12%) en wijn (rode wijn 13%, witte wijn 9%) zijn ongeveer even populair. Met z'n a Hen-Driekwart van de Nederlan ders eet met het hele huishouden de warme maaltijd (jongeren wat minder, ouderen wat vaker). Het is dus echt een gezinsmoment. Kaas n a - Voor de Fransen mag het dat bijna een gewoonte zijn, bij de Nederlanders eet slechts 3% wel eens kaas na de maaltijd. Huisdier- Bij eenvijfde van de huishoudens met een of meer huisdie- ren eet dat dier of eten die dieren wel eens mee met wat de pot schaft. Welke dieren dat zijn? Ziehier: 71% hond(en), 31% kat(ten), 12% vogel(s), 5% konijn(en), 2% cavia('s). AllerJ Ian de - Bijna 80% van alle mensen die de maaltijd bereiden kent AllerHande.

Allerhande | 1997 | | pagina 31