Voor het Albert Heijn-onderzoek 'Hoe eet Nederland?' zijn twee vragenlijsten gehanteerd: e'e'n voor maaltijdbereiders en e'e'n voor alle gezinsleden vanaf 12 jaar finclusief maaltijdbereiders). Bij het onderzoek onder maaltijdbereiders zijn de ondervraagden in drie leeftijdsgroepen ingedeeld, die elk duidelijke kenmerken vertonen. Je zou het ook echt drie generaties kunnen noemen: de voor de oorlog-generatie (55 jaar en ouder), de na de oorlog-generatie (tussen de 35 en 55 jaar) en de jaren zestig/ zeventig-generatie (volwassenen tot 35 jaar die in de jaren zestig en zeventig zijn geboren). ronduit lekker BLAUWDRUK VAN DRIE GENERATIES TOT 35 JAAR 35 TOT 55 JAAR Deze groep kenmerkt zich door een groot aandeel een- en tweepersoons- huishoudens. Het koken neemt meestal niet meer dan zo'n 15 tot 30 minuten in beslag. Is het eten klaar, dan wordt het vaak in de keu- ken opgeschept, zo uit de pan op het bord. Er is niet echt een vast tijdstip waarop wordt gegeten. De ene dag kan het vijf uur's middags zijn, de andere dag half acht. Over de maaltijd zelf doet deze groep doorgaans minder dan twintig minuten. En: tijdens het eten staat vaker de televisie aan en heel regelmatig zit men met het bord op schoot voor de buis. Pasta en rijst worden graag gege ten. De favoriete buitenlandse keuken is overduidelijke de italiaanse. Bij de maaltijd wordt nogal eens koolzuurhoudende frisdrank gedronken. In veel gevallen wordt er nog een toetje gegeten. Gespreksstof tijdens het eten zijn het werk en vrienden en kennis- sen. Als er mensen worden uitgenodigd voor de warme maaltijd, zijn dit ook meestal vrienden en kennissen.^/~J? De afwas is bepaald niet populair en misschien staat daarom wel r - regelmatig de televi sie erbij aan. Tij dens deze klus wordt er ook bijgepraat en naar muziek geluisterd. Kenmerk van deze groep is het hoge aandeel gezinnen met kinderen Voor het koken wordt tussen de 30 en 45 minuten uitgetrokken. De pannen gaan op een vast tijdstip op tafel; dat L n tijdstip ligt bijna altijd tussen half zes en zes uur. Deze groep zit gemiddeld langer dan twintig minuten aan 'tafel. ledereen heeft een vaste zitplaats. En er wordt bijgepraat over werk, school en hobby's. Meestal worden er aardappels (met groente en vlees) gegeten, maar pasta en rijst komen toch ook regelmatig op tafel. Het toetje wordt zelden overgeslagen. Favoriete buitenlandse keukens zijn de italiaanse en de Chinese. Is er een jarige Job (of jet) in huis, dan mag die vaker bepalen hoe de warme maaltijd er die dag uitziet. Wanneer er mensen wordt uitgenodigd om mee te eten, dan komen die meestal uit de eigen familie, maar ook vriendjes en vriendinne- tjes van de kinderen schuiven regelmatig aan. Afwassen is ook voor deze groep geen plezierige bezigheid. De afwasmachine biedt in veel gevallen een helpende hand. Is er geen afwasmachine, dan helpen de kinderen vaak met de afwas. Intussen wordt er flink bijgepraat en er wordt ook nog wel eens gezongen. VANAF 55 JAAR Deze groep bestaat voornamelijk uit een- en tweepersoonshuishoudens Van de drie omschreven groepen heeft deze groep het meeste plezier in koken. De bereidingstijd ligt tussen de 30 en 45 minuten. Er wordt gekookt met een keukenschort voor en de panneniap is een veeigebruikt hulpmiddel. Vaak gaan de pannen op tafel of wordt er in de keuken opgeschept. Maar het doordeweeks opdienen van het eten in schalen komt ook vooral bij deze groep voor. Het tijdstip voor de warme maaltijd is vast en ligt voor het avondeten tussen half zes en zes uur. Bijna een kwart van deze groep eet tussen de middag warm. Meer dan bij anderen ligt er tijdens het eten een tafelkleed op tafel. Deze groep beschikt ook over servies en bestek voor speciaie gelegenheden. Het servet wordt veelvuldig gebruikt. Voor de maaltijd wordt vaak gebeden. De maaltijd zelf neemt meer dan twintig minuten in beslag. in tegenstelling tot de andere twee groepen, eet deze groep heel regelmatig soep vooraf. Ook wordt er vaker dan gemiddeld een aperitiefje gedronken. De maaltijd bestaat bijna altijd uit aardappels, groente en vlees. Naast een zeer grote groep die vrijwel dagelijks een toetje eet, zien we een klein deel dat nooit een toetje gebruikt. De favoriete buitenlandse keuken is de Chinees- Indische. Gespreksonderwerpen zijn met name familie en het nieuws. Als er mensen worden uitgenodigd voor de warme maaltijd, is dat met name familie. Afwassen is niet echt leuk, maar de aversie hiertegen is beduidend minder dan bij de andere leeftijdgroepen. De afwasmachine heeft hier het minst zijn intrede gedaan. Tijdens de afwas wordt er niet veel gezegd. AllerHande 29

Allerhande | 1997 | | pagina 29