Groot onderzoek van Albert Heijn toont aan: Hoeveel mensen zitten met het bord op schoot voor de televisie? Is koken leuk of vervelend? Vinden we het eigenlijk iiberhaupt nog wel gezellig aan tafel? Om een antwoord op zulke vragen te krijgen liet Albert Heijn de eetgewoonten van Nederlanders anno 1997 door het marktonderzoekinstituut NIPO onderzoelten. Dat levert een boeiend beeld op van hoe het de Nederlandse huizen toegaat, zo tussen vijf en zeven uur's avonds. 'Een plek waar je aan het werk kunt zijn, maar toch aansluiting houdt met wat er in de woonkamer gebeurt.' 'Het is een plek waar het licht is, waarje zo prettig de tuin in kan kijken.' 'Waarom kan ik niet goed uitleggen, maar ik beschouw het een beetje als mijn domein.' 'Het is mijn stek, het is er gezellig, ik voel mij er thuis.' 'Als je lekker kookt, komt er vanzelf gezelligheid in huis.' Nederland gaat anders eten 'De keuken is een sfeervolle plek, waar het gezellig is' Uit het onderzoek kwam haarfijn naar voren dat er vooral duidelijke (en soms grote) verschillen bestaan tussen de eetgewoon ten van de 'jongere' (tot 35 jaar) en de 'oudere' (vanaf 55 jaar) Nederlanders. Dat uit zich onder andere in het soort gerechten dat er op tafel komt (bij ouderen bijna altijd gelcookte aardappels met groente en vlees, bij jon- geren steeds vaker pasta of rijst), maar ook in de berei- dingstijd, het moment van eten en de plaats waar de warme maaltijd wordt genuttigd. Opvallend is dat de middengroep (van 35 tot 55 jaar, relatief veel gezin- nen met kinderen) ook echt een middengroep is: in bijna alle opzichten scoort deze groep ergens tussen de twee uitersten van jonger en ouder in. Hoewel er wel enkele vragen over ontbijt en lunch zijn meegenomen, had dit onderzoek vooral betrekking op de doordeweekse, warme maaltijd en alles wat zich daaromheen afspeelt. Inhakend op die laatste uitspraak: iets meer dan de helft van de maaltijdbereiders kookt duidelijk met plezier. Een derde beleeft er niet zoveel lol aan en de overigen staan er zeer neutraal tegenover. Zeven van de tien Nederlanders die zelf de maaltijd bereiden vinden de keuken een plezierige plaats om te vertoeven. Hoe hoger de leeftijd, hoe hoger de waardering voor deze plaats in huis. De volgende citaten illustreren hoe er zoal over de keuken wordt gedacht: AllerHande 27

Allerhande | 1997 | | pagina 27