Vragen aan de servicelijn amandel- en banketspijs? AllerHande Klantenservice Wilt u iets weten over producten die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook lcunt u met vragen terecht bij de AH Servicelijn (0800-0305). Wie heeft de chocolade- letter bedacht? Komt Albert Heijn dit jaar weer met kerstkaarten en kan ik zelf een tekst bedenken? Wat is het verschil tussen Vorig jaar heb ik bij u kerstkaarten laten maken met een foto van het kerst- feest van het jaar daarvoor. Komt u dit jaar weer met een dergelijke kerstkaar- tenactie en kan ik ook zelf een tekst bedenken of is dat niet mogelijk? Mevr. P. te C. Ook dit jaar is het weer mogelijk om kerst- en nieuwjaarskaarten te laten maken van uw favoriete foto. Het is niet mogelijk om uw eigen tekst daarvoor aan te leveren, maar u kunt kiezen uit een aantal standaardteksten. Wei kunt u kiezen voor een kaart met een bianco ruimte waarin u uw eigen tekst kunt schrijven. Alle informatie kunt u vinden in de winkel, maar we maken u er nu alvast op attent dat de levertijd van de wenskaarten zeven werkdagen is. Om te zorgen dat uw wenskaarten op tijd klaar zijn, is het belangrijk dat de opdracht duidelijk wordt ingevuld. Opdrachten voor kaarten met de tekst 'Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar' kunnen tot 10 december worden geaccepteerd. Na deze datum kunt u tot 31 december alleen nog wenskaarten bestellen met de tekst 'Gelukkig Nieuwjaar'. Weet u mischien wat de oorsprong is van het geven van een chocoladeletter met Sinterklaas? Mar. B. te B. De Batavieren (die ons land bevolkten tijdens de Romeinse tijd) wisselden in de winters al letters uit om elkaar voorspoed te wensen. Dit waren niet de letters uit ons alfabet, maar Oudgermaanse runentekens, gemaakt van brood. Runentekens waren omgeven met magie en brood werd gebruikl als offergave. De betekenis van het uitwisselen van letters ging verlo- ren, maar het gebruik bleefbestaan. Eerst werden de letters van banket gemaakt en later, na de introductie van chocolade als lekkernij, van chocolade. Dit was omstreeks het begin van de negentiende eeuwvoor die tijd werd cacao alleen gebruikt voor het maken van chocoladedrank. Vraag aan Jan-Willem Siebrand, inkoper van koek, banket en biscuit: 'Amandelspijs bestaat voor de helft uit sui- ker en voor de helft uit amandelen. In ban ketspijs zijn de amandelen vervangen door gekookte bonen, voornamelijk witte bonen en sojabonen. Een kilo amandelen is vijf keer duurder dan een kilo bonen, dat verklaart het prijsverschil tus sen beide. Banketspijs smaakt veel minder verfijnd dan amandelspijs. Dat komt omdat de amandel een hele subtiele, notige smaak heeft die bonen missen. Banketspijs wordt op smaak gebracht met amandel- of citroena- rotna en/of bittere abrikozenpitten, die het een grovere structuur dan amandelspijs geven. Om zijn letters, kransen en staven mee te vullen gebruikt Albert Heijn spijs van Californische amandelen. Die zijn zo goed dat geen extra smaakstof- fen nodig zijn. Veel mensen waarderen de natuurlijke smaak van amandelspijs en vinden een letter ofkrans met amandelspijs dan ook lekkerder dan eentje die gevuld is banketspijs. AllerHande 129

Allerhande | 1997 | | pagina 129