D meestgestelde patates frites I De j— vragen over AllerHande Klantenservice Kan koolrabi worden ingevroren? T "Y\ mits u v°lSende Waarom blijven de chocoladestukjes in American Cookies hard? Zout zonder jodium? Wordt een vol zegelboekje niet meer waard? Wat zijn polyolen? Ik ben gek op koolrabi maar deze groente is niet het gehele jaar door verkrijgbaar. Kan ik deze groente invriezen? Mevr. L. te 2. Koolrabi kan prima worden ingevroren *v\ V k 'I'Jm zaken in acht neemt. Schil en was de koolrabi en snijd de groente al naar gelang u wilt in plakken, repen of blokjes. Kook de groente vervolgens ca. 3 a 4 minuten in een pan met ruim kokend water. Laat de groente goed uit- lekken, dep ze droog met keukenpapier en verpak ze in diepvriesdoosjes of-zak- jes. Vries de koolrabi in. Houdbaarheid in diepvries ca. twaalf maanden. Ik vind de verschillende soorten Ameri can Cookies erg lekker. Wat ik me afvraag is hoe die harde stukjes choco- lade zo compact blijven en tijdens het bakken niet smelten. Mevr. A. te W De stukjes chocolade in het deeg van de American Cookies worden gewoon in de oven meegebakken. Ondanks de hoge temperatuur smelt de chocolade niet. De chocolade wordt echter wel zacht in de oven maar verliest niet haar vorm. Dit is mogelijk door het toevoegen van emulgator (lecithine) aan de chocolade. Hierdoor houdt de chocolade, ook in warme omgeving, de gewenste vastheid van vorm. Zodra de koekjes met de zachte maar niet gesmolten chocolade stukken uit de oven komen, worden ze zodanig gekoeld dat de chocolade weer de gewenste hardheid krijgt. Ik heb een pak Salina zout gekocht. Bevat dit zout j odium? Dhr. V. te B. Salina zout bevat geen jodium. Als zoul jodium bevat (bijvoorbeeldJozo Vitaal) staat dit op de verpakking vermeld. Zolang als ik me kan herinneren, ont- vang ik voor een vol zegelboekje drie gulden extra. Wordt het niet tijd dat het rendement wordt verhoogd? Mevr. J. te R. Het gemiddeld te besteden bedrag in een supermarkt is de laatste jaren sterk gestegen. Hierdoor ont- staat ook de mogelijkheid om meer zegels te kopen en vaker een vol boekje in te leveren waardoor automa- tisch het rendement stijgt. Het rendement is dus gekoppeld aan het bestede bedrag. Stel dat u in drie ofvier weken een zegelboekje vol plakt en inlevert, dan levert dit u in deze korte tijd onge- veer 6% (f 3,-) rente op. In de voedingswaardedeclaraties van de suikervrije katjes- en knoopjesdrop staan polyolen genoemd. Wat zijn dit? Mevr. P. te D. Polyolen zijn zoetstoffen. Maltitol bij voorbeeld is een zoetkracht die gelijk is aan suiker. Dit wordt o.a. gebruikt in de suikervrije drop die u noemt. Van welke aardappels kun je het beste zelf frites maken? Een fritesaardappel moet stevig blijven maar toch een beetje kruimig zijn. Geschikte soorten zijn (super) Bintje, Bildtstar, Accent en Alpha. 2 Wat is het verschil tussen de verse frites en diepgevroren frites die bij Albert Heijn te koop zijn? Verse frites vindt u in de koeling van de groenteafdeling. Deze frites zijn slechts enkele dagen houd- baar in de koelkast. Allerlei maten en soorten diepgevroren frites vindt u in de diepvries. Deze frites zijn in de diepvries vaak langer dan een jaar houd- baar. Diepgevroren frites moeten over het alge- meen iets langer gebakken worden dan verse frites. Eenmaal ontdooide frites niet opnieuw invriezen. 3 Zijn ovenfrites minder vet dan andere soorten frites? In ovenfrites zit na de bereiding wat minder vet dan in frites die zijn gebakken in de ffituurpan. Een portie ovenfrites van 150 gram bevat ongeveer 14 gram vet, 1 portie gewone frites bevat 20 gram vet. 4 Kun je frites beter bakken in frituurvet of in olie en hoe heet moet het zijn? Het maakt niet zoveel uit waar u frites in bakt. Olie en vloeibaar frituurvet bevatten wel meer onverzadigde vetzuren dan vast frituurvet. Bak frites altijd in kleine porties in olie of vet van 180 °C. 5 Zijn frites nu echt zo ongezond? Frites zijn niet per definitie ongezond. Wie af en toe eens frites eet en verder gevarieerd, is echt niet ongezond bezig. AllerHande 99

Allerhande | 1997 | | pagina 99