Vragen aan de serviceliin 'Hoe lang is bier precies houdbaarV WmM AllerHande Klantenservice Wilt u iets weten over producten die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de AH Servicelijn (0800-0305). Wat is het verschil tussen 'bakkers'honing en de overige soorten? Wat zijn stoneleeks? Hoe komt men aan de naam links- en rechts- draaiend melkzuur en wat is het verschil? Kunt u mij uitleggen wat het verschil is tussen bakkershoning en de vele andere soorten AH honing? Afevr. R. te T. Het verschil tussen bakkershoning en de overige honingsoorten is de kwaliteit. Bakkershoning is smelthoning die wordt verkregen door de raten boven 70 °C te verhitten waardoor de enzymen in de honing worden vernietigd. Bakkers honing is een goedkopere honing die voornamelijk in de keuken wordt gebruikt bij bakken en bra den en voor dat doel heel geschikt is. Voor een recept heb ik stoneleeks nodig. Wat zijn dit? Mevr. T. te W. Een stoneleek is een verfrissende varia- tie op prei, bosui en bieslook. Uiterlijk lijkt een stoneleek het meest op een bosui, maar het 'uitje' aan de onder- - V - r* kant ontbreekt. Een stoneleek kan in zijn geheel gebruikt worden en heeft een frisse, aromatische smaak. Stoneleeks zijn verpakt in zakjes van Green Pack. Wat is't verschil tussen links- en rechts- draaiend melkzuur en waarom wordt het zo genoemd? Dhr.T.ieA. Melkzuurbacterien maken links- en rechtsdraaiende zuren. Deze benaming is afkomstig uit de scheikutide. Als het melkzuur in het laboratorium onder een microscoop wordt onderzocht en de lichtstraal waarin de moleculen worden bekeken naar rechts buigt, dan spreekt men van rechtsdraaiend melkzuur. Gaat de straal naar links, dan wordt het zuur linksdraaiendgenoemd. In het menselijk lichaam worden ook melkzu- ren geproduceerd waarvan het grootste gedeelte rechtsdraaiend is en voor een klein deel linksdraaiend. Vast is komen te staan dat rechtsdraaiend melkzuur gemakkelijker en sneller in het lichaam wordt afgebroken dan linksdraaiend melkzuur. De biogarde yoghurts bevat- ten voornamelijk rechtsdraaiend melk zuur en de gewone yoghurts bevatten evenveel links- als rechtsdraaiend melk zuur. Vraag aan Rens van Abswoude, inkoper bier: 'Dat is afhankelijk van hoe je het bewaart. Het beste kun je bier bewaren op een don- kere plek en op een gelijkmatige tempera- tuur. Blootstelling aan licht zorgt ervoor dat de kwaliteit ervan ach- teruit gaat. Ook bederjl: bier sneller als het wordt blootgesteld aan grote temperatuursschommelingen. Daarom is een keukenkast bijvoor- beeld een minder geschikte plek om bier in te bewaren. Door het koken kan de temperatuur in de keuken sterk varieren. Nederlandse pilseners zijn altijd voorzien van een datum die gegarandeerd wordt. In principe zijn deze 180 dagen lang houdbaar. Maar als je pils echt mishandelt, kan hetbin- nen die 180 dagen bederven. Voor zwaardere bieren geldt vaak: hoe ouder het bier, hoe beter. AllerHande 97

Allerhande | 1997 | | pagina 97