Let op vet Ook bij gezellig tafelen Ue paden op, de lanen inWande- len is goed, wandelen is oke! De spie- ren die bij wandelen het meest worden gebruikt, zijn de spieren in het onder- been, die de voet in de enkel laten bewe- gen. Dus niet alleen de kuitspieren voor het strekken van de voet, maar vooral ook de spieren aan de voorzijde om de voet te heffen (dit vooral bij heuvelachtig par- cours). Daarnaast zijn het de bovenbeen- spieren die geactiveerd worden voor het buigen en strekken van de knie en een deel van de bil- en buikspieren om de heupen te laten bewegen. De onderarmspieren ten- slotte veroorzaken stuwing in de handen door de zwaaiende marcheerbeweging. Bij al dit spiergebruik worden er calorieen verbruikt. Iemand met een normaal pos- tuur die 5 kilometer per uur loopt op vlak terrein verbruikt 4,3 calorieen per minuut. Dat is 260 calorieen per uur ofwel circa 50 calorieen per kilometer. Rul of mul zand (strand) vergen natuurlijk meer inspanningen dan een asfaltweg of hard bospad, mede doordat het grondcontact per pas langer is. Daarbij kan het verlies oplopen tot 360 tot 400 calorieen per uur, 6 calorieen per minuut of 80 calorieen per kilometer. Bij de Gewestelijke Wandelsportbonden zijn raim 30.000 mensen aangesloten. Het overkoepelend orgaan is de Nederlandse Wandelsport Bond. Aanmelden/informatie: NWB, Pieterskerkhof 22, 3512 JS Utrecht, telefoon: 030-2319458, fax 030-2300159. Barbecuen, fonduen, gourmetten en steengrillen zijn gezel- lige eet-'happenings' waarbij elke deelnemer het liefst nergens op zou willen letten. ledereen weet dat veel en vet eten niet goed is, maar op zo'n moment wil je dat even niet weten. Best jammer eigenlijk, want er kan minstens zo worden genoten, als de bedenker van zo'n gezellige maaltijd op de hoogte is van 'slanke sausjes'. Wist u bijvoorbeeld dat rode sauzen sowieso minder vet bevatten dan sauzen op mayonaisebasis? Bijvoorbeeld een zigeuner- of barbecuesaus (Chilisaus van Calve) of ketchup (Albert Heijn, Heinz). Dan zijn er ook sauzen op yoghurtbasis (Yogonaise van Yofresh) en halvanaises (Albert Heijn). Van Albert Heijn zijn er verder nog de Fritessaus en de Salsasaus (o.a. de verse variant van AH Huistraiteur), Hot en Mild.

Allerhande | 1997 | | pagina 92