Ze komen van de bodem, maar smaken top: de veelgeroemde Zeeuwse mosselen. Vanaf juli worden ze dagelijks geoogst. AllerHande stapte aan boord van een mosselkotter en bracht een bezoek aan de 'natte landbouw' van Zeeland. I e kweek van de ■H Zeeuwse mossel begint niet in de Ooster- schelde, maar in de Wadden- zee, die als kraamkamer fungeert voor het mossel- zaad. Mosselen planten zich in het voorjaar voort. De mil- joenen larven zwemmen aanvankelijk vrij rond, maar zinken al snei onder het gewicht van de gevormde schelpen naar de bodem, de zogenaamde 'zaadval'. Het mosselzaad (mosseltjes van ongeveer 1 cm groot) hecht zich vast aan de bodem en eet zich 'dik en rond' aan plankton. In de maanden april en mei zetten de Zeeuwse mossel- kotters 'en masse' koers naar de Waddenzee om het mos selzaad op te vissen. Deze mosselzaadvisserij wordt door Den Haag maar een paar weken per jaar toege- staan. Met korren - een soort sleepnetten - worden de mos- seljongen gevangen en ver- volgens weer uitgezaaid op de planktonrijke percelen van de Oosterschelde. Deze percelen zijn met staken afgebakend en worden door de verschillende mosselkwe- het Produktschap voor Vis- en Visprodukten keurt de inhoud op grootte, het netto vleesgewicht en het percen tage tarra (losse schelpen, groen, krabben, zeesterren en ander afval). Alles wordt nauwkeurig genoteerd, zodat de handelaren tijdens het veilen weten hoe hoog ze kunnen bieden. Het monster is immers maatgevend voor de hele lading. Het verwateren Na de verkoop gaan de mos selen niet naar de winkel, maar worden ze terug in zee gestort. Dat klinkt gek, maar is het niet. De mosselen moe- ten namelijk eerst aanster- ken en zandvrij worden gemaakt. Dit zogenaamde 'verwateren' gebeurt op de beschutte percelen van de Oosterschelde, waar geen sterke stroming en golfslag staan en het tij rastig zijn werk kan doen - namelijk het schoonspoelen van de mosselen. Ook deze percelen zijn met staken afgebakend. 'Essenhouten staken,' weet onze schipper te vertellen. Hij zit al vanaf zijn der- tiende jaar op een mossel kotter. Ook zijn vader en diens vader waren mossel- kwekers. Vanaf de brug bedient hij de loskleppen van het ruim, terwijl zijn zoon met behulp van een hi- tech radarscherm aanstuurt op de precieze verwaterplek. 'Er is veel veranderd,' memo kers gepacht van de staat. De mosselen gedijen uitste- kend op de mosselbanken. Dankzij een sterke Zuid- Noordstroom komt het ver- vuilde Rijnwater niet in de Oosterschelde terecht. Ook vindt er dankzij een verschil in ebstroom geen uitwisse- ling plaats met het water van de Westerschelde. Aan dit schone water van de Oos terschelde dankt de Zeeuwse mossel zijn faam. De oogst Na ongeveer twee jaar zijn de mosselen 6 a 6,5 cm groot en 'rijp' voor de oogst. 'We zijn vanmorgen al om half vier uitgevaren,' vertelt de schipper van de 40 meter lange mosselkotter. De oogst van vanochtend bedraagt 300 mosselton en is gekocht door Zeeland's Roem, de leverancier van de mosselen bij Albert Heijn. De marktwaarde van de scheepslading wordt bepaald door een monster, die van elke lading wordt genomen. Voorafgaand aan de veiling geven de kwekers een emmertje af met 2,5 kilo mosselen. Het personeel van reert de (mossel)kweker. Vroeger bestond je navigatie uit niet meer dan vier petro- leumlampen en een kompas, en voer je op een schip van 14 meter met een motor van 26 pk. Tegenwoordig zijn de schepen uitgerust met de meest moderne apparatuur en is je laadruim goed voor 1200 mosselton.' (Om mis- verstanden te voorkomen: een 'mosselton' is geen dui- zend, maar honderd kilo.) De verwerking De mosselen liggen ongeveer tien dagen 'opgeslagen' in de 'natte pakhuizen' van de Oosterschelde, en worden daama weer opgevist. Aan de wal worden ze in grote bassins 'naverwaterd' om ze helemaal zand- en slibvrij te maken. Hierna komt het zwarte goud van de Oosterschelde op een lopende band terecht. Ze worden schoonge- maakt, gecontro- leerd en gesorteerd op grootte en kwaliteit. Exclu- sief voor Albert Heijn selec- teert Zeeland's Roem de kwaliteit Royal, waar een nog strengere selectie en controle aan vooraf gaat en die nergens anders te koop is dan bij Albert Heijn. Per 2 kilo worden de mosselen voor Albert Heijn verpakt in speciale, lekvrije bakken. Door de gesloten verpakking komt er geen geur vrij, waar- door u de mosselen gewoon naast de andere levensmid- delen in de koelkast kunt bewaren. Deze lekvrije ver pakking zorgt er bovendien voor dat de mosselen extra lang houdbaar zijn. Bewaar ze echter niet te lang, want zoals iedereen weet zijn mosselen VERS het lekkerst. Of zoals de Belgen zeggen: Eet ze 'fris' uit het water. Met het zilt er nog in. STEEDS POPULAIRDER De Beig is van oudsher verzot op de Zeeuwse deiicatesse en eet vier keer zoveel mosselen als de gemiddelde Nederlander. Toch wint de zeevrucht ook in ons land steeds meer terrein. En dat is natuurlijk niet zo vreemd, want mosselen zijn behalve lekker ook nog eens erg verantwoord. Ze bevatten slechts 85 calorieen per 100 gram. AllerHande 85

Allerhande | 1997 | | pagina 85