'W Pol Sala: 'Als je je nek uitsteekt, moet je wel we ten wat je doet' e werken altijd volgens de normen en eisen van de wet. De varkenshoude- rijen, het transport, de slachterijen, de vleesverwer- king, alles staat onder strenge controle. Voor onze nieuwe werkwijze hebben we de lat net even hoger gelegd. Daardoor gaan we sneller dan de overheid wil. Als je op die manier je nek uitsteekt, moet je wel heel goed weten wat je doet. Daarom onderzoeken we heel veel. We bevinden ons nu in de fase waarin we de mogelijkheden en onmoge- lijkheden helder proberen te krijgen. De knelpunten die wij in de stallen constateren, leggen we naast de wensen van Albert Heijn. Dan praat je over zaken als de leefom- geving van de dieren, ruimte in stallen, het dag-en-nacht- Dierenbescherming en Natuur Milieu zich ook. Zij zien liever dat al het var- kensvlees scharrelvarkens- vlees wordt, maar dat is vooralsnog niet haalbaar. Nu wij het initiatief nemen tot in ieder geval een aan- zienlijke verbetering in de productie, staan zij daar positief tegenover, hoewel ze natuurlijk kritische kant- tekeningen plaatsen.' 'Door deze nieuwe produc- tiewijze krijgen we een nau- were band met de boeren. Niet dat we wekelijks bij ze op bezoek gaan, maar ze weten nu voor wie ze hun varkens houden. Wij worden als het ware een gezicht voor ze. Tegelijkertijd reali- seren we ons dat de relatie ook afhankelijker wordt, want welzijnsnormen zijn vaak strijdig met economi- sche belangen. Als de boer niet zeker weet dat wij zijn vlees afhemen, kan hij in de problemen komen omdat elders in Europa goedkoper wordt geproduceerd. Alle partijen in het project ver- plichten zich dus aan elkaar. Maar we merken nu al dat de boeren er goed over te spreken zijn. Veel varkens- houders hebben het niet gemakkelijk, maar zien het nut van de vemieuwingen wel degelijk in. De verwach- ting is dan ook dat aan het einde van dit jaar al bijna een kwart van het varkens- vlees in de Albert Heijn-win- kels op dier- en milieu- vriendelijke wijze zal zijn geproduceerd.' ritme, klimaatbeheersing, speelmogelijkheden en natuurlijk de gereguleerde zorg, zoals voeding en medi- cijngebruik. De meeste var- kenshouderijen waarmee we werken, voldoen al wel aan de wettelijke eisen, maar nog niet aan de eisen die we in dit kader hebben geformuleerd. Dat omschakelen is een pro- ces van jaren. Veel boeren willen graag, maar dat maakt het nog niet gemak kelijk. Meer ruimte en wat speelgoed is niet genoeg. Het komt erop neer dat de boer zijn zaak kan afbreken en opnieuw opbouwen. Dat kun je een boer misschien een keer per vijftien jaar vra- gen, niet vaker. Het betekent dat wij heel goed moeten weten wat we willen, want we formuleren zelf de eisen. We moeten duidelijkheid bieden. We kunnen niet over een paar jaar zeggen 'dat speelgoed voor de var kens moet je anders in de stallen aanbrengen' of 'de trogbreedte moet net wat meer zijn'. Aan de andere kant hoeven we ook geen applaus van iedereen, dat kan nu eenmaal niet. Maar het is volkomen terecht dat boeren zeggen: oke, we wil len graag investeren, maar geef dan exact aan wat we wel en niet moeten doen.' 'Dumeco heeft een buiten- dienst van 180 man. Die zijn continu op pad om te over- leggen met de boeren, om te onderzoeken of de eisen kunnen worden gereali- seerd en dergelijke. En vergeet ook het vee- transport niet. Dat moet bij een milieu- en welzijns- vriendelijke omschakeling ook drastisch veranderen. Dat kost jaren, al zijn we wel in een stroomversnel- ling terechtgekomen. Het is een wrange constatering, maar ik denk dat we dank- zij de varkenspest in het jaar 2000 verder zullen zijn, dan we zonder de pest in 2003 waren geweest. Iedereen ziet nu de nood- zaak wel in van een omschakeling.' ALBERT HEIJN EN HET MILIEU De vernieuwde aanpak van produceren van varkensvlees is niet het enige dat Albert Heijn doet in zijn streven naar meer verantwoorde en meer mens-, dier- en milieu- vriendelijke producten en productiewijzen. In de rubriek AllerHande Nieuws (pagina 6) leest u meer over de andere projecten. AllerHande 79

Allerhande | 1997 | | pagina 79