Vriendelijke varkenshouderij uit overtuiging De visie van Albert Heijn Niet omdat't nou 'eenmaal moet', maar vanuit de overtuiging dat we er aliemaal bij gebaat zijn, de varkens niet in't minst, produceert Albert Heijn zijn varkensvlees op een milieu- en welzijnsvriendelijke wijze. Dat betekent een leefomgeving met ruimte, een normaal dag-en-nachtritme, een vriendelijk klimaat, speelmogelijkheden en goede voeding. Daar voelen varkens zich goed bij. Jeroen Smits: 'Onze relatie met de varkenshouder wordt sterker, dat is goed' Naast 'gewoon' varkensvlees kunnen klanten bij Albert Heijn scharrelvarkensvlees kopen. Uit onderzoek bleek echter dat steeds meer men- sen willen dat ook gewoon varkensvlees op dier- en milieuvriendelijke wijze wordt geproduceerd. Daarom startte Albert Heijn al in 1996 -ruim voor aan- vang van de varkenspestepi- demie- met een andere manier van varkenshouderij. Die bracht geen verandering van vleeskwaliteit teweeg, maar past wel beter deze eisen van de tijd. Uiteinde- lijk wil Albert Heijn alleen maar vlees verkopen dat afkomstig is van zulke moderne varkenshouderijen. AlierHande vroeg twee des- kundigen toe te lichten wat de nieuwe productiewijze inhoudt: Pol Sala, directeur marketing en communicatie van Dumeco, 's lands groot- ste vers-vleesproducent en 'hofleverancier' van Albert Heijn, en Jeroen Smits, onder andere verantwoor- delijk voor het verse vlees bij Albert Heijn. et varkensvlees in onze winkels voldoet aan alle eisen. Het beantwoordt aan de IKB-norm (Integrate Keten Beheersing), dus dat is voor elkaar. Maar we merk- ten dat onze klanten steeds meer belang hechten aan een dier- en milieuvriende lijke wijze van produceren. Scharrelvarkensvlees blijkt voor veel mensen net even te duur. Daarom gaan we de productiewijze van het gewone varkensvlees verbe- teren. De kwaliteit van het vlees verandert dus niet, maar wel de wijze waarop die tot stand komt. Daarbij krijgt het gehele 'voortra- ject' de aandacht: de var kenshouderij, het transport en de slachterij. In de winkel merkt de klant er niets van, het vlees krijgt geen aparte aanduiding. De beweegrede- nen voor deze omschakeling vormen de veranderingen in onze maatschappij.' 'Het mes snijdt aan twee kanten. Onze klanten vragen verandering, maar tegelij- kertijd zijn wij ons bewust van onze maatschappelijke verantwoordelijkheid. Schar- relvlees is duurder en zal daardoor voor veel mensen altijd te duurblijven. Maar het gewone varkensvlees kan wel beter geproduceerd wor- den. Daarmee maken we het onszelf moeilijker dan wette- lijk nodig is, maar we vinden dat we die verantwoordelijk heid moeten nemen. In dit project gaan we steeds een stapje verder, uiteindelijk zullen de voordelen door de omvang enorm zijn. Dat realiseren instanties als de 78 AlierHande

Allerhande | 1997 | | pagina 78