Blond en bruin... ...dubbel en tripel en goudkleurig, omdat er witte kandijsuiker in ver- werkt wordt. In dit sterk aro- matisch bier wordt de licht zure, fruitige smaak gecom- bineerd met een hoog alco- holpercentage (9%). De trap- pistenbieren hebben alle drie een laatste gisting ondergaan op de fles. Abdijbieren De enige relatie tussen een abdij en abdijbier vormt meestal de naam. Dit bier wordt buiten de kloostermu- ren gebrouwen. Voor het gebruik van de naam ont- vangen de abdijen royalty's. De Leffebieren danken hun naam aan de abdij van Notre Dame de Leffe in Dinant, onder Namen. Het goudkleu- rige Leffe Blond is een toe- gankelijk bier met een zoet en fruitig aroma (6,5% alco hol). Leffe Dubbel (ook wel Bruin genoemd, 6,3% alco hol) heeft een herfstbruine kleur en een zacht, rijk aroma. Het bier is rond en vol in de mond. Leffe Tripel is een wat zwaarder bier (8,4% alcohol) met een frisse smaak en een fruitig aroma. De Grimber- gen-bieren ontlenen hun naam aan de abdij in het dorp Grimber- gen, een noor- delijke voor- stad van Brussel. Het goud- kleurige Grimbergen Blond (7% alcohol) is een zeer licht gemout en fruitig bier. Het donkere Grimbergen Dubbel waaraan donkere kandijsui ker is toegevoegd, is een zeer droog, bruin bier (6,5%). De bronskleurige Tripel (9% alcohol) heeft een intens aroma met een verwar- mende afdronk. Ook Mared- sous 10 is een abdijbier dat zijn naam dankt aan een benedictijnerabdij ten zui- den van Namen. Het bier wordt echter gebrouwen door brouwerij Moortgat waar ook Duvel vandaan komt. Maredsous 10 (9,5% alcohol) is een lekker amber- kleurig bier met een goed evenwicht tussen mout en fruit en een lange, verwarmende afdronk. Speciale bieren Onder de speciale bie ren worden alle bieren geschaard die verder niet in te delen zijn. Duvel is een creatie van de Moortgat- brouwerij in het dorp Breen- donk, onder Antwerpen. Het SERVEREN Voor alle bieren geldt dat hun voile smaak en aroma beter tot zijn recht komt als de bieren niet te koud (tussen 8 en 14 °C) worden geserveerd. is een sterk bier (8,5% alcohol) met een fruitig en hoppig karak- ter. Tijdens het koken wordt drie- maal hop toe gevoegd en het bier ondergaat een drie- voudige gisting. De laatste gisting vindt plaats in de fles. In zijn huidige vorm kwam Duvel pas in 1970 op de markt. De naam dankt het bier aan een van de ar- beiders die na't proeven van het testbrouw- sel uitriep: 'Het is net 'nen duvel!' Het bier lijkt licht, maar is toch heel sterk en is dus net zo bedrieglijk als de duivel. De Belgen drinken Duvel vaak zeer koud. Op keldertemperatuur gedron- ken komt het fruitige karak- ter beter tot zijn recht. Ook Brigand is een zwaar bier (9% alcohol). Dit koper- kleurige bier heeft een robuust karakter met veel fruit en hop. Van dezelfde brouwer is het don kere Kasteelbier. Dit is een zeer zwaar (11% alco hol) en rijk bier. Het aroma is zeer moutig met geuren van gedroogd fruit. De naam Straffe Hendrik doet vermoe- den dat het hier ook om Vf zwaar bier gaat, maar dat valt mee. De brouwer uit Brugge creeerde dit bier in 1982. Omdat de brouwers al generaties lang Hendrik heten en het bier iets sterker is dan het normale bier van de brouwerij, werd het al gauw bekend als Straffe Hendrik. Dit goud- kleurige bier bevat 6% alcohol, het heeft een hoppig f aroma en een frui tige, droge afdronk. In brouwerij De Kluis in Hoegaarden wordt ook Hoegaarden Grand Cru (8,7%) gebrouwen. Dit wordt wel de 'tripel' van de brou werij genoemd. Het bier heeft een krachtig aroma, is licht zoet, heeft fruitige trek- jes en een warme afdronk. Ook De Verboden Vrucht is een product van deze brou werij. Het etiket op dit flesje is gebaseerd op Rubens' De Verboden Vrucht. Dit donker- rode bier, dat gebrou wen wordt van donkere mouten en een hergisting in de fles ondergaat, heeft een uitgebalanceerde, rijke smaak. Echt een biertje om rustig van te genieten. GISTING OP DE FLES Bier dat een laatste gisting op de fles heeft ondergaan, zit vaak onder een laagje stof. Dat komt omdat het bier tijdens deze gisting in de vaak stoffige keiders van de brouwerij heeft gestaan. De fles gegist bier moet u rechtopstaand bewaren zodat het gist naar de bodem kan zakken. Als u dit bier voorzichtig uitschenkt en het laatste restje in de fles laat zitten, voorkomt u dat het gist uw bier vertroebelt. Hoewel veel mensen huiverig zijn om dit laatste slokje zo uit de fles te drinken, kan dat absoluut geen kwaad. 74 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 74