r 3 n de grote varieteit aan Belgische bie- ren maken we onderscheid tussen twee typen bieren: doordrinkbare en degustatiebieren. De doordrinkbare bieren heb- ben een even hoog alcohol- percentage als pils. Ze hebben echter een veel ster- ker aroma. De doordrink bare biersoorten zijn amberbier, witbier, gueuze en fruitbieren. Daarnaast zijn er tal van degustatie bieren, onder andere trap- pist en abdijbieren. Deze biersoorten bevatten meer alcohol en ze zijn sterk aro- matisch. Men drinkt ze dan ook met kleine slokjes, bij ieder slokje genietend van de voile smaak en het rijke aroma. Om dit goed op te kunnen snuiven verdient het aanbeveling om de degu statiebieren te drinken uit een glas met een wijde ope ning. Witbier: verfrissende dorstlesser Witbier is de laatste jaren heel populair geworden. Toch werd dit bier eind jaren vijftig nauwelijks meer gebrouwen. Toen enkele dorpsbewoners uit het i/erg Vlaams-Bra- bantse dorpje Hoegaarden te kennen gaven dat ze terug verlangden naar het 'witte bier' dat ze altijd hadden gedronlcen, blies Pierre Celis de traditie weer nieuw leven in. Hij vroeg advies aan de laatste brouwer die zijn bedrijf had gesloten en ging weer wit bier produceren in een brou- werij die hij De Kluis noemde. Witbier wordt gebrouwen uit een combina- tie van ongemoute tarwe, haver en gemoute gerst. De toevoeging van koriander en sinaasappelschillen geeft Hoegaarden zijn zoetzure smaak. Dentergems, een ander Belgisch Witbier, uit het West-Vlaamse Denter- gem, is wat zoeter. Doordat witbier ongefilterd de fles ingaat, oogt het troebel. Koud geserveerd vormt wit- In deze tekening van Belgie herkent de ware bierliefhebber al gauw de kenmerken van een aantal bierspecialiteiten. bier een verfrissende dorstlesser. Als het echter gedronken wordt bij 11-12 °C komt het ffuitige karakter meer tot zijn recht. De voile smaak van amberbier Net zoals de meeste Belgi sche bieren zijn amberbie- ren hoog gegiste bieren. De gisten zijn actief op hoge temperatuur. Hoge gisten geven bier een fruitig aroma en voile smaak. Speciale Palm is een echt amberkleu- rig bier. Dit wordt al 250 jaar in het Brabantse dorp Steenhuffel gebrouwen. Spe ciale Palm dankt zijn kleur aan het zacht roosteren van de mout, wat het bier een licht zoete smaak geeff. De Koninck wordt gebrouwen in Antwerpen. Dit roodbruine bier is zacht, heeft een licht ffuitige krui- digheid en is makkelijk drinkbaar. Traditioneel drinkt men De Koninck uit het specifieke 'bolleke', een bolvormig glas met een hoge voet. Hougaerdse Das wordt pas weer sinds 1996 gebrou wen. Daarmee trakteert brouwerij De Kluis de bier- liefhebbers op een ander, verloren gewaand Hoegaards bier. Het donkerblonde Das heeft een zachte smaak en een frisse afdronk. Gueuze en fruitbieren: zuur en fruitig-zoet De Gueuze en fruitbieren van Belle-Vue en St. Louis worden gemaakt van Lam- bic. Dit bier wordt al eeuwen lang uitsluitend in de vallei van de rivier de Zenne gebrouwen. Want alleen in dit gebied komen de gistcel- len voor die een spontane vergisting van het bier op gang brengen. Voor het brouwen van Lambic gebruikt men een combina- tie van ongemoute tarwe en gemoute gerst. Daar voegen de brouwers oveijarige hop aan toe, dat zijn aroma en bitterheid is kwijtgeraakt, maar het bier wel beschermt tegen ongewenste bacterien. Gueuze Lambic is een meng- sel van Lambic-bieren van een tot drie jaar oud. Het bier heeft een uitgesproken zure nuance. Kriek wordt gemaakt door krieken (aro ma's) toe te voegen aan jonge Lambic en dit bier dan verder te laten rijpen. Dit robijnrode bier srnaakt fruitig-zoet en heeft een sterk aroma. Andere fruitbieren zijn Fram- bozen/Framboise, Peche en Cassis. Aromatische trappist Alleen bier dat binnen de muren van een klooster wordt gebrouwen, mag de naam trappistenbier dragen. Westmalle, dichtbij Antwer pen en Chimay, tegen de Franse grens onder Charle- roi, zijn twee van deze bie ren. Ze worden gebrouwen door monniken uit de orde van de Trappis- ten. Chimay Trap pist Speciale is een kruidig bier met 9% alco hol. Dit bier srnaakt voor- treffelijk bij een lekker kaasje. Van Westmalle vindt u bij Albert Heijn twee varianten: Dubbel en Tripel. Aan Westmalle Dub bel wordt onder andere bruine kandijsuiker toege- voegd wat het bier een don- kerbruine kleur geeft. Het heeft een rijk, moutig karak ter. Westmalle Tripel is licht AllerHande 73

Allerhande | 1997 | | pagina 73