'Aarde Waarde' Wist je trouwens dat een perenboom een mensenle- ven meegaat? Vroeger zei- den de mensen: een perenboom moet je niet planten, die moet je erven', aldus Van Greuningen. Mezen en torenvalken Op de twintig hectaren metende boomgaard van teler Piet Sanderse in de Fle- vopolder legt Cees uit hoe er voor de bomen gezorgd wordt. In de boomgaard staan nestkasten voor toren valken en voor mezen. 'Torenvalken beschermen de bomen door muizen te van- gen die anders via de mol- lengangen, onder de grond dus, aan de wortels van de perenbomen knagen. En Een handje helpen Natuurlijk kunnen die vogels en insecten de peren bomen en hun vruchten niet alleen beschermen. Ton Verbeek van IJsselcrop, de organisatie waarbinnen fruittelers samenwerken voor Albert Heijn, legt uit wat de telers verder zoal mezen dragen hun steentje bij aan de bescherming van de bomen door rupsen, kleine wintervlinders en fruitmot te eten. Die vreten aan het blad en aan de vruchtzetting van de bomen.' Naast vogels wor- den insecten ingezet om de bomen te 'verdedigen' tegen schadelijke indringers en -sluipers. 'Zo gebruiken we de roofwants om de pere- bladvlo en verschillende schadelijke kevers op te eten. De perebladvlo is een diertje dat de bladeren en peren zwart kan maken door het vocht dat het afscheidt. We zetten ook oorwurmpotjes neer, want oorwurmen eten weer schadelijke luizen op. Zo worden natuurlijke vijanden tegen de belagers van de peren ingezet', zegt Van Greuningen. ondernemen om de peren en perenbomen gezond te houden: 'Dat is een kwestie van zeer bewust omgaan met gewasbeschermings- middelen, volgens de nor- men van 'Aarde Waarde'. Geen breed inzetbare midde- len, maar zeer gericht tegen specifieke ziekten. Daardoor is er ook veel minder ver- bruik van zulke middelen. Bijvoorbeeld tegen meel- dauw. Maarvooral tegen schurft. Als we dat niet zou- den doen, dan krijg je peren met lelijke plekken op de schil. Meeldauw en schurft zijn schimmels die zowel de boom, de bladeren als de vruchten ernstig kunnen aantasten. Het gevolg is dat ze in kwaliteit en uiterlijk achteruit gaan. Een bescher ming tegen deze hardnek- kige plagen is nodig. Consumenten willen nu een- maal een gaaf product.' Gevoelige vrucht Ton Verbeek vindt't jammer dat de mensen tegenwoor- dig zo ver van de natuur afstaan, dat ze vaak niet meer weten wat een vrucht nu eigenlijk is. 'Eigenlijk zou je de mensen moeten meenemen in de boom gaard', zegt hij. 'Dan kun je laten zien hoe een peer groeit. Wat er zich allemaal in en om zo'n boom afspeelt. Dat er onder een schil met schurft gewoon heel sappig en lekker vruchtvlees zit waar je heus niets van krijgt. Als mensen dat zouden accepteren, zouden we nog minder kunnen spuiten. Maar mensen kopen nu eenmaal op het oog. Terwijl diezelfde mensen ook willen dat die peer milieuvriende- lijk wordt geteeld. Dat lukt ons dus steeds beter, maar't valt niet mee. Een peer is en blijft natuur lijk een gevoelige vrucht.' AllerHande 65

Allerhande | 1997 | | pagina 65