o Voorbereiden: Sjalotjes en knoflook pellen en snippe- ren. In kopje peterselie en kervel fijnknippen. Mosselen onder koud slxomend water afspoelen. Geopende schel- pen met bolle kant tegen aan- recht tikken. Sluit schelp zich niet, dan weggooien. ANTWERPEN, STAD VAN LEVENSGENIETERS Brussel is een eetstad en Antwerpen een drinkstad, hoor je nog wel eens. Maar het zijn 'kwistenbiebels' (Antwerps voor 'onnozele halzen') die dat zeggen. Want deze prachtige stad aan de Schelde wordt bevolkt door levensgenieters die net zo goed van eten als van drinken houden. Barokke vormen kenmerken niet alleen de stads- MOSSELEN UIT ANTWERPEN (hoofdgerecht, 2 personen) 2 sjalotjes, I teentje knoflook, I/; zakje verse peterselie, I zakje verse kervel, I bak verse mosselen (2 kilo, AH), 50 g boter of margarine, 2 dl droge witte wijn, I eetlepel citroensap, (versgemalen) peper Wijntip In dit originele recept komen de mosselen zeezilt over. Er is een wijn die 00k dat zilte heeft, namelijk de Muscadet Marquis de ia Hau- tiere. Deze frisse, droge, lichte wijn past perfect bij de Antwerpse mosselen, Bereiden: Soepterrine of grote schaal voorverwarmen. In grote pan boter smelten. Sjalot en knoflook ca. 1 minuut zachtjes ffuiten. 3/4 Deel van peterselie en kervel ca. 1 minuut meefruiten. Wijn en citroensap toevoegen en aan de kook brengen. Op smaak brengen met peper. Mosselen in pan leggen en afgedekt op half hoog vuur in ca. 5 a 8 minuten gaar stoven, regelmatig schudden. Mosselen in soepterrine scheppen. Vocht op hoog vuur ca. 3 minuten inkoken en boven mosselen door zeef schenken. Rest van peterselie en kervel erover strooien. Serveren met frites, gemengde sla en mosterd- saus. Voorbereiden: ca. 10 minuten Bereiden: ca. IS minuten Prijs p.p.: ca. f 9,75 Bevat per eenpersoonsportie: 395 kilocalorieen eiwit 24 g - vet 31 g - koolhydraten 6 g WIE VOND DE FRITES UIT? Culinaire histo- rici kunnen het maar niet eens worden: wie at als eerste frites? De Fransen claimen de uitvin- ding, maar alles pleit voor de Belgen. De Vlaamse botanicus Charles de I'Ecluse 'begeleidde' rond 1600 de introductie van de aardappel in Europa. In Bel gie, zo concludeerde hij, waren bodem en klimaat bijzonder geschikt voor de aardappel. In 1781 verschijnt de patat voor het eerst in de Belgische geschriften. Een historicus schrijft: 'De inwoners, en met name de 18 AllerHande armen, plegen kleine visjes uit de Maas in het vet te bakken ter verrijking van hun dagelijkse kost. Maar als de vorst de rivier in zijn greep heeft, snijden de inwoners aardappels in de vorm van kleine visjes en die bakken ze dan 00k in vet. Ik heb me laten vertellen dat dit gebruik al meer dan 100 jaar oud is.' Voila! Het kan 00k bijna niet anders: want nergens werd de frites zo populair als in Belgie. Vandaag de dag telt Belgie bijna 8.000 frietkotten, de meeste in Vlaanderen. architectuur, maar 00k de levensstijl van de Antwerpenaren. Duizenden restaurants en kroegen met namen als 'Den Billenkletser', 'Het Vermoeide Model' en 'Het Grote Ongenoegen' geven de stad haar eigen aantrekkelijke karakter. De 123 meter hoge Onze Lieve Vrouwe Kerk en de Gildehuizen op de Grote Markt trekken veel dagjesmensen uit Nederland. En winkelen op de verkeersvrije Meir is evenzeer aantrekkelijk, al schijnen er meer 'vitrinelikkers' dan kopers te lopen. Maar wat maakt het uit? Dan besluiten we een dagje Antwerpen toch gewoon met... juist, mosselen! i MET Z'N ALLEN OM DE MOSSEL- PAN Een Neder- lander eet aardig wat mosselen, maar het is nog niks vergeleken bij de Bel gen. Die eten vier keer zoveel mosselen als wij. De Antwerpenaren hebben er een van de gezelligste een- pansmaaltijden van gemaakt. De gewoonte om de mosse len uit dezelfde pan te eten waarin ze zijn gekookt, heb ben wij van onze zuiderbu- ren overgenomen. Dat geldt 00k voor de techniek om een lege mosselschelp als 'tang' te gebruiken. Op z'n Antwerps dus, met een lek- ker groen kruidengarnituur. Logisch dat mosselen er po pulair zijn, want Antwerpen is een van de grootste haven- steden ter wereld. Een leuk detail is dat onze Zeeuwse mossel wel erg populair is in Belgie. De Zeeuwen zijn goede mosselkwekers. Daar- door zijn ze volop verkrijg- baar, iets wat sommige Fransen ertoe bracht de mossel 'de oester van de armen' te noemen. Arm of niet, de groeiende populari- teit van dit schelpdiertje lijkt niet te stuiten. Het mossel- seizoen wordt steeds langer, want dankzij de kunstmatige kweek begint het al in juli. En wat eet de Belg bij de mosselen? Natuurlijk: frites.

Allerhande | 1997 | | pagina 18