gluten meestgestelde De vragen over AllerHande Klantenserv ice Zit er theme in muntthee? Wat is gemberbier? Hoe komt het dat broccoli soms poeder afgeeft? Wat betekent 'moelleux' op het wijnetiket? Wat betekent Green Pack? Wat is melado? Ik mag geen theme gebruiken. Nu drink ik graag de AH Muntthee. Bevat deze thee theine? Mm L. k R. Muntthee wordt net als gewone thee getrokken met heet water, maar munt thee bevat geen zwarte thee, dus ook geen theine. Wei een kruidenextract. U kunt muntthee dus gerust drinken. Naast muntthee hebben we ook in het assortment venkel-, kamille- en zoet- houtthee. Voor al deze kruidenmixen geldt dat ze geen zwarte thee bevatten, dus ook geen theine. Als u af en toe een kopje 'echte' thee wilt drinken, dan hebben we voor u in het assortiment theine- vrije thee van het merk Zonnatura. Is gemberbier echt bier en wordt dit bij Albert Heijn verkocht? Mevr. D.teZ. Hoewel de naam anders doet vermoe- den, is gemberbier geen bier maar een frisdrank. Deze frisdrank, ook wel gin ger ale genoemd, komt uitAmerika en wij verkopcn deze frisdrank van het merk Schweppes in f lessen van een liter. Ginger ale bevat geen alcohol. Ik merk dat er wel eens een soort poe der van de broccoli afkomt. Is dit een bestrijdingsmiddel? Mevr. v.h.V. te A. Het 'poeder' dat u wel eens op de brocco li aantreft, is geen bestrijdingsmiddel. Bij broccoli vormt zich aan het eind van de groei van nature een waslaagje aan de buitenkant. Dit laagje was voorkomt uitdroging. Indien het in de periode voorafgaand aan de oogst zeer voclitig is geweest, dan laat het waslaagje zich moeilijk vormen en bij afwezigheid hiervan kan zich een witachtig laagje op de broccoli vormen. Dit bestaat uit de suikers en koolhydraten uit de broccoli en is dus volkomen onschuldig. Op sommige wijnetiketten zie ik het woord moelleux staan. Kunt u me zeg- gen wat dit betekent? Mevr. H. te P. Als u moelleux op het etiket ziet staan, dan heeft u te maken met de Franse aanduiding voor een halfzoete wijn. Dergelijke wijnen zijn een lekker en voordelig alternatief voor de wat duur- dere dessertwijnen. Een andere term voor deze wijnsoorten is 'demi-sec'. Op de zakjes kruiden maar ook op ver- schillende soorten groente staat 'Green Pack'. Waar staat deze naam voor? Mcvr.K.teA. Green Pack is een leveranciersmerk en is exclusiefbij Albert Heijn verkrijgbaur. Bijna alle Green Packproducten worden volgens het 'Aarde Waarde'-principe geteeld. Op deze manier wordt het milieu zoveel mogelijk ontzien en tege- lijkertijd wordt ernaar gestreefd een zo perfect mogelijke kwaliteit te krijgen. Op een zakje AH Honingdrop staat bij de ingredienten melado genoemd. Wat is dit precies? Mevr. H. le H. Melado is melasse. Dit is een donker gekleurde suikerstroop die verkregen wordt door het meerdere malen inkoken van suikerriet of suikerbiet. Deze stroop heeft een pittige smaak. I Op de verpakking van kinderbiscuits staat glutenvrij. Wat betekent dat? Dit betekent dat het product geen gluten bevat. Gluten is een eiwitbestanddeel dat voorkomt in tarwe, rogge, gerst, haver en alle producten waarin deze granen zijn verwerkt. Iemand met de aandoening coeliakie is overgevoelig voor gluten. 2 Hoe weet ik zeker dat een product geen gluten bevat? Elk product dat staat vermeld in de 'Lijst van glutenvrije merkartikelen' bevat geen gluten. Deze lijst is te bestellen bij het Landelijk Informa- tiecentrum Voedselovergevoeligheid (LIVO), tel. (070) 306 88 90 (van di. t/m vr. van 10.00 tot 13.00 uur). Een fabrikant kan echter halverwege het jaar de samenstelling van een product wijzigen. Dit wordt vermeld in de uitgaven van de Nederlandse Voedsel Allergie Stichting (NVAS), Prinses Juliana- plein 13, 3817 CS Amersfoort en van de Neder landse Coeliakie Vereniging (NCV), Antwoord- nummer 4380, 3500 VE Utrecht. Ook bij het LIVO is deze informatie beschikbaar. 3Verkoopt Albert Heijn ook producten voor het glutenvrij-dieet? Glutenvrije dieetproducten vindt u op de speciale dieetafdeling in de grotere Albert Heijn-winkels. Van het merk Glutafin hebben we macaroni, biscuits, crackers en bakmix wit en bruin in het assortiment. Glutenvrije dieetproducten zijn te her- kennen aan de tekst 'glutenvrij' op de verpakking. 4Mijn dochter heeft coeliakie. Waar moet ik in de keuken extra op letten als ik haar eten klaarmaak? Gebruik voor uw dochtertje een aparte brood- plank, kuipje margarine, broodrooster en jampot. Bereid het eten altijd met schoon keukengerei op een kruimelvrij werkvlak. Geef uw dochter ook geen jus afkomstig van gepaneerd vlees, gebruik schoon frituurvet en stuif in de keuken niet met gewone glutenhoudende meelsoorten. AllerHande 93

Allerhande | 1997 | | pagina 93