T 1 Een moderne wijn van een traditionele druif I.EOlS Wijn van de maand in hetkoTt Paarsrood fonkelend, met een neus boordevol rood fruit. Maar ook pittig en pikant, en toch zacht met een stevig karakter. De wijn van de maand is een wijn vol verrassingen. Een moderne wijn gemaakt van de traditionele tempranillo, de 'Spaanste' druif van Spanje. pom u Wiijn van de ma and Tempranillo ypisch Spaans: dat is een rode wijn 1 gemaakt van de tempranillo. Een druif met ffuitige en kruidige aroma's die heel geschikt is om op eikenhouten vaten te laten rijpen. Langdurige lagering op fust gebeurt dan ook met bijna alle wijnen die van of met de tempranillo worden gemaakt. De zwoele geur van vanille, afkomstig van het houten vat, maakt rode wijn uit Spanje heel herkenbaar. En dat is nu precies wat u in deze Spaanse wijn met tegenkomt. De producent van de wijn van deze maand, koos de traditionele tempranillo als basis voor een modern gemaakte wijn. Fruitige wijn met pit De Tempranillo 1996 van Leon Marzot heeft een mooie, paarsrode tint. Hij ruikt naar vruchten als kersen, bessen en aardbeien. De smaak is fris, fruitig, pittig en pikant. In z'n geheel is hij vol, rond en zacht maar ook een tikkeltje stroef van de tannines. Dat stroeve geeft'm stevigheid waardoor de wijn goed past bij bijvoorbeeld varkenshaas, karbona- des, rundervinken en rollade. Ook bij een niet te pikante chili con came en bij taco's doet de wijn het perfect. Uit Navarra De Tempranillo van Leon Marzot komt uit Navarra. In dit noordelijk gelegen gebied is de tempranillodruif nog steeds in opkomst. Tot zo'n tien jaar geleden draaide hier alles om de gamacha, een druif waarvan stevige roses en wat lichtere rode wijnen worden gemaakt. Die rode wijn werd door de Navar- rezen met plezier gedronken, maar buiten de streek was er nauwelijks interesse voor. In tegenstelling tot de wijnen uit het buurge- bied Rioja werden de wijnen uit Navarra zelden geexporteerd. Het succes van Rioja stimuleerde de wijnproducenten in Navarra om op grotere schaal met de tempranillo te gaan werken. Dat bleek een prima keus want zowel de modem gemaakte als de klassieke, op hout gelagerde tempranillowijnen worden in en buiten Navarra gewaardeerd. TEMPRANILLO: VROEGERTJE Temprana betekent 'vroeg'. De tempranillo kreeg z'n naam omdat hij vroeg rijp is en als een van de eerste druiven geoogst kan worden. :ity V itZOT A Naam: Leon Marzot Tempranillo 1996 DOC Navarra Smaak: fris, fruitig, vol, stevig, pittig Serveertemperatuur: 17 °C Lekker bij: varkensvlees, stevige gehaktsauzen, belegen boerenkaas Op dronk: nu Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt Prijs: f 6,95 WIJN VOOR EEN KAAS MET KARAKTER Aan de ene kant is deze Tempra nillo fris en frivool, aan de andere kant is het een wijn met body. Dat vraagt om een kaas met karakter. Niet te overheersend, maar wel uitgesproken. Belegen boerenkaas heeft dat rijpe en friszilte wat goed samengaat met deze wijn. Ook Fougerond, Manchego en oude Cheddar passen er bij. AllerHande 87

Allerhande | 1997 | | pagina 87