verstandig ontbijt Voed je verstand met... VOEDSELALLERGIE EN VOEDSELINTOLERAN Voorkom een lege tank Wie overgevoelig reageert na het eten van bepaalde voedingsmiddelen, kan voedselallergie hebben. Het lichaam kan reageren op voedingsmiddelen door het aanmaken van antistoffen en daar zijn dan allergische verschijnselen het gevolg van. Er zijn een paar plaatsen waar die verschijnselen tot uiting kunnen komen: de huid (bijv. eczeem), de luchtwegen (bijv. niezen) en het maag-darmkanaal (bijv. overgeven). Bij voedselintolerantie reageert men ook overgevoelig op bepaald eten. Niet omdat het antistoffen aan de gang zet, maar waarom wel... Het mechanisme dat aan voedselintolerantie ten grondslag ligt is meestal niet precies bekend. Zo kan glutaminaat niet verdra- gen worden vanwege een intolerantie. Heeft u een vermoeden dat u op een bepaald voedingsmiddel overgevoelig reageert, dan kunt u het beste contact opnemen met uw huisarts. Indien nodig kan hij u doorverwijzen naar de medisch specialist voor een nader onderzoek. Mocht er sprake zijn van voedsel- overgevoeligheid, dan kan de gang naar een in voedselallergie gespecialiseerde dietist de volgende stap zijn. In het Voe- dingscentrum is onder meer het Landelijk Informatiecentrum Voedselovergevoelig- heid gevestigd, waar u terecht kunt met vragen, van maandag tot en met vrijdag: (070) 306 88 90 van 10.00 tot 13.00 uur. Ook is hier het boekje Voedselover- gevoeligheid 5,-) aan te vragen of kunt u contact opnemen voor het aan- vragen van merkartikelenlijsten ter ondersteuning van een dieet. Het adres van het LIVO is: Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. ileren de kuitspieren en de spieren van het bovenli- chaam. Hoe meer men skeelert in (die gebogen) schaatshouding, hoe meer de lage rug- en buikspieren worden belast. Maar skeeleren is meer dan zwaar, skeeleren is schitterend!' Het schaatsen op 'landschaatsen', rolschaatsen waarbij de wieltjes achter elkaar zijn geplaatst, is dan ook de grote sporttrend van het moment. De Skeeler Bond Nederland maakt een explo- sieve groei door. Door het hele land zijn er zo'n 25 clubs en stuk voor stuk organiseren ze toertochten en wedstrijden. Meer informatie bij de heer A. van Loo (0525) 63 33 5 I Het stond vrij kort geleden nog in de kranten: kinderen krijgen op school een ontbijt omdat ze er thuis ont de een of andere reden niet aan toe komen. Met de invoering van het schoolontbijt wilde de leiding suffende leerlingen in de klas voorkomen. Waarom is een ontbijt, niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen natuurlijk, toch zo noodzakelijk? Ontbijten moet, alleen al omdat het de eerste maaltijd is sinds 12 a 13 uur. In die tussentijd - ondanks acht uur slaap - is de stofwisseling constant doorgegaan. Ruim een half etmaal is er geput uit de opgeslagen voedingsstofTen. Als aan het begin van de dag de glucosestofwisseling in de lever weer op gang komt, dan is daar maar zo weinig van dat als er bijvoorbeeld eerst een eind moet worden gefietst 'de tank al heel snel leeg is'. Als het bloedsuikergehalte onder de normale hoeveelheid daalt, daalt ook het concentratievermo- gen. Dus brood, dus graanproducten, dus melk of vruchten, dus ontbijten voor prima prestaties! AllerHande 77

Allerhande | 1997 | | pagina 77