en hun liefde voor Wljn en spiis Auguste Escoffier, in zijn tijd de keukenmeester van de Zuid-Franse keuken, en Pellegrino Artusi, oolc wel de Escoffier van de Italiaanse keuken genoemd, hebben elk op eigen wijze een grote bijdrage geleverd aan de hedendaagse eetcultuur. Want zij waren het die passie hadden voor het vak en dat met veel liefde hebben uitgedragen. Met respect voor de pure smaken van wijn en spijs. Een ode aan twee oude meesters. Oude meesters Keizer der koks Escoffier begon zijn culi- naire loopbaan in 1863 in Parijs. Zijn grote doorbraak kwam toen hij werd ontdekt door de Zwitserse hotelier Cesar Ritz. Escoffier werkte in Londen, New York en Parijs in de luxe hotels die Ritz daar opende. Escoffier kookte er voor de groten der aarde en werd wereldbe- roemd met culinaire creaties die hij opdroeg aan zijn beroemde gasten, zoals Peche Melba (gepocheerde perzik met vanille-ijs en frambozenpuree, voor de sopraan Nellie Melba) en crepes Suzette (flensjes met Curasao en mandarijnensap, voor het liefje van de prins van Wales). Hij gaf het koks- vak een erecode: een kok behoort niet te schreeuwen, rookt en drinkt niet en werkt schoon en nauwkeu- rig. Escoffier, zelf opgeleid in de traditie van de verfijnde maar zware haute cuisine uit het begin van de 19de eeuw, moderniseerde en vereenvoudigde bestaande recepten en was daardoor de voorloper van de nouvelle cuisine van de jaren zeven- tig. Hij schreef verscheidene kookboeken waarin ook zijn eigen, nieuwe recepten te vinden zijn. Met Le guide culinaire heeft Escoffier de Franse keuken toegankelijk gemaakt: de recepten zijn duidelijk ingedeeld en worden voorafgegaan door een uitvoerige inleiding. 'Een kookboek rnoet een gereedschap zijn, een mede- werker die altijd in de buurt is en wiens raadgevingen altijd van pas komen,' schreef hij in het voorwoord. Veel van zijn recepten droeg Escoffier op aan vrouwen, omdat, zoals hij zelf zei, de smaak van vrouwen hem inspireerde tot licht, elegant koken. Zo ook deze Omelette Marie-Jeanne. OMELETTE MARIE-JEANNE (lunchgerecht, 4 personen) 200 g spinazie, 10 eieren, zout, peper, 4 eetlepels creme fraiche, 100 g spekreepjes (AH), 3 aardappels, 50 g roomboter, peterselie, keukenpapier Wijntip: Fruitige, lichte rode wijn, zoals Beaujolais. Rose kan ook. O Bereiden: Spinazie was- sen en droogdeppen met keukenpapier. In koekenpan 25 g boter smelten. Spinazie- blaadjes ca. 4 minuten al omscheppend laten slinken. Uit pan nernen. Met keuken papier pan schoonvegen. In kom eieren loskloppen met mespunt zout en peper. Spinazie en creme fraiche door eieren roeren. Aardappels schillen en in kleine blokjes snijden. In koekenpan 2 eetlepels boter verhitten. Spekreepjes en aardappelblokjes ca. 10 minuten zachtjes bakken. Peterselie fijnknippen. Vier borden voorverwarmen. Spek-aardappelmengsel uit pan op bord scheppen. In koekenpan 1/4 deel van spek- aardappelmengsel met 1/4 deel van eimengsel op laag vuur laten stollen. Omelet op voorverwarmd bord laten glijden. Garneren met peter selie. Op dezelfde wijze nog 3 omeletten bakken. Serve- ren met geroosterd witbrood en roomboter. Bereiden: ca. 40 minuten Prijs p.p.: ca. f 2,50 Bevat per eenpersoonsportie: 475 kilocalorieen eiwit 24 g - vet 38 g - koolhydraten 8 g 'Le guide culinaire' is in Nederlandse vertaling onder de titel 'Het kook boek van de klassieke keuken' in 1984 uitgegeven bij HES in Utrecht. ISBN 90-6194-178-4 Prijs: 135,- 70 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 70