op een natuurlijke wijze geteeld groente Ze noemen dat hun Aarde Waarde programma. Albert Heijn heeft zo'n vijftienjaar geleden Holland Crop helpen oprichten omdat men zelf de teelt en de distributie van groenten en fruit wilde kunnen stu- ren. Daardoor kunnen pro- ducten worden geleverd waar iedereen voor de voile honderd procent achter staat. Men weet waar en hoe ze uit de grond komen. 200 Telers onder contract Een werkdag van teeltbege- leider Theo Obdam begint bijvoorbeeld met een bezoek aan Willem in't Groen. Deze teler in Kaatsheuvel is een van de 200 telers die samenwerkt met Holland Crop. Een contract biedt zekerheid en mogelijkheden om kostbare, milieuvriende- lijker experimenten te doen op het gebied van bodem- vruchtbaarheid, schimmel en insectenbestrijding. Samen bebouwen de Holland Crop-telers duizen- den hectaren tuinbouw- grond in Brabant, Limburg, Noord-Holland en Friesland. Samen ook werken zij er hard aan om door zeer milieuvriendelijker groen ten en fruit te telen de milieubelasting van tuin- bouw zo laag mogelijk te houden. Met de meeste groenten zitten ze een flink eind onder de Europese nor- Plantprei, zaaiprei, biologische prei Een voorbeeld uit de dage- lijkse praktijk geeft Willem in 't Groen: "Vroeger teelde ik prei op rnaar een manier, nu teel ik op drie manieren: plantprei, zaaiprei en biolo gische prei. Plantprei wil zeggen dat ik jonge plantjes op rijen zet. Zaaiprei is prei die ik zelf zaai. Het voordeel van die zaadjes is dat de prei in een keer lekker kan door- groeien. Prei die ik als plant jes in de grond zet, moet een paar dagen wennen, voor hij weer op voile kracht verder groeit. We gaan nu kijken welke plantjes de beste resultaten geven. Als je zaait, kan je pas beginnen met onkruid wieden als de prei een stevig plantje is. Als je meteen al een plantje hebt, kun je meteen begin nen. Verder kijken we welk van de twee preien het beste bestand is tegen aanvallen van insecten. Want hoe ster- ker de plant, hoe minder ik hoef te spuiten. Nu spuit ik toch alleen als het niet anders kan, maar het liefst zou ik helemaal niet willen spuiten. Daarom experimen- teren we nu ook met het telen van prei op de biologi sche manier.' Teeltbegeleider Theo wijst in het biologische prei-veld de klaver aan, die Willem aan twee kanten vlak langs de rijen jonge preiplantjes gezaaid heeft. 'We zaaien een speciale klaversoort met 1. Vers van het land: sappige preien op natuurlijke wijze geteeld. 2. Door het planten van klaver naast de prei, wordt de prei minder gevoelig voor de insec ten trips, die grijswitte vlekjes op de prei kunnen veroorzaken. Trips heten ook wel 'donderbeestjes'. 3. Deze temperatuur- meter registreert een uiteindelijke optelsom van temperaturen waardoor men weet wanneer de koolgang- mug uitvliegt. Deze kan dan met minder milieu- belastend materiaal worden bestreden. 4. Een insectenval (in een experimented stadium) neemt het koolmotje waar en het moment waarop het koolmotje een probleem voor de groenten kan gaan vormen.

Allerhande | 1997 | | pagina 65