De 'Ik wil geen reclame maken,' lacht teelttech- nicus Theo Obdam, 'maar als je bij Albert Heijn je groenten en je fruit koopt, dan kun- nen we je van iedere aardbei of prei precies vertellen waar die vandaan komt. Want die begeleiden we zogezegd van plant tot klant.' beste chter Theo Obdams luchtige rijmelarij gaat een fijnmazig netwerk schuil van wat ze bij Albert Heijn teeltbegeleiding noe- men. Theo werkt bij Holland Crop in het Westfriese Zwaagdijk, vlakbij Hoom. Hij komt van huis uit... uit Obdam, net als zijn hele familie. Zijn broers zijn alien tuinders, de tuinbouw zit hem dus in het bloed. Als docent tuinbouwkunde stapte hij over naar Holland Crop, waar hij mede verant- woordelijk is voor de kwali- teit van Neder- landse groenten en fruit die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, Theo houdt onder meer de prei, de ijsbergsla, aardbeien, uien, wortelen, broccoli, bloemkool, selderie en boon- tjes in de gaten. Vers en milieu- vriendelijker in miljoenenvoud Die verantwoordelijkheid is geen peulenschil. Albert Heijn gaat steeds verder in het zoeken naar teeltmetho- den die het milieu zo min mogelijk belasten. Een lang- zaam proces van vallen en opstaan, want de natuur laat zich niet dwingen. Net zo min als de klant trou- wens. Het valt niet mee om miljoenen mensen zeven dagen per week verse, sma- kelijke, gezonde en ook nog met zorg voor het milieu geteelde groenten en fruit voor te zetten, daar moet je met je neus bovenop zitten. En dat is dus precies wat Albert Heijn doet. 'Doordat we steeds meer weten over het gedrag van insecten, micro-organismen en plantengroei, kunnen we tegenwoordig ook op steeds grotere school milieuvriendelijker telen met ouderwetse middelen.' 64 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 64