een wijn Eigenlijk is het heel simpel: als je druivensap laat gisten, wordt het vanzelf wijn. Maar om er iets lekkers van te maken, is het nodig de handje te helpen. En dat is precies wat wij AllerHande doorliep het proces en brengt natuur een nmakers doen. verslag uit. Zo wordt druif e basis van lekkere wijn is een goede oogst. Na ongeveer 100 groeidagen zijn de drui- ven rijp. Als het goed is, zit- ten ze dan vol zoet sap en bevatten ze voldoende zuren. Elk jaar weer staat de wijnboer voor die moeilijke beslissing: zal ik nu plukken of nog even wachten? Wach- ten kan betekenen dat de druiven net iets langer de tijd krijgen 0111 te rijpen. Maar wachten brengt 00k risico's met zich mee. Een hagelbui en de hele oogst is weg. Vroeg of laat breekt de oogsttijd aan en dan begint de drukste periode van het jaar. In de wijngaard wordt geplukt. Over de smalle wegen trekken de tractoren volgeladen aanhangers naar de plaats waar de druiven worden verwerkt. Dat trans port vindt zo snel mogelijk plaats om te voorkomen dat de druiven te vroeg gaan gis ten. Bij de wijnmakerij begint het proces. O Kneuzen De druiven worden ge- kneusd en de massa wordt voorzichtig geperst. Voor witte wijn worden de steel- tjes voor het persen altijd verwijderd. Voor rode wijn gebeurt dat alleen als de steel tjes veel tannine (looi- zuur) bevatten. Door het kneuzen, scheuren de drui ven en komt het sap in aan- raking met de gistcellen (zie 00k stap 2) op de schil. Kneu zen gebeurt tegenwoordig bijna altijd machinaal. Vroe- ger werd dat met de voeten gedaan. 0 Gisten De gistcellen zorgen ervoor dat de suikers in het sap ROSE: ER NET TUSSENIN De bereiding van rose zit zo'n beetje tussen die van rode en witte wijn in. Voor de roze kleur laat de wijnmaker de schillen van de blauwe druiven kort, zo'n een a twee dagen, meegisten. De vaste deeltjes worden verwijderd en het sap gist alleen verder. Soms worden de druiven heel licht geperst, zodat iets van de kleurstof uit de schillen het sap kan kleuren. 44 AllerHande omgezet worden in alcohol. Zodra de druiven gekneusd zijn en het sap met de schil in aanraking komt, begint de gisting al. Voor witte wijn wordt het sap dat bij het per sen vrijkomt, zo snel moge lijk naar roestvrijstalen tanks overgebracht. Daar komt het gisten goed op gang. Tijdens deze eerste gis ting, de alcoholische gisting, worden de druivensuikers omgezet in alcohol. Behalve alcohol wordt er 00k kool- zuurgas gevonnd, waardoor de massa gaat borrelen. Bij rode wijn verloopt het 00k zo, alleen blijven nu tijdens de gisting de schillen, pitjes en steeltjes in het sap zitten. De vaste deeltjes komen bovendrijven en het sap blijft eronder staan. Als de massa is uitgegist, worden de schillen en vaste deeltjes most) van het sap geschei- den. Er blijven twee 'soorten' rode wijn over. De eerste is de vin degoutte, het sap dat overblijft als de most is ver wijderd. De tweede heet vin de presse: het sap dat vrij komt bij het persen van de most. Sommige witte en rode wij- nen doorlopen een tweede, zogenaamde malolactische gisting. Tijdens dit proces wordt een deel van de zuren omgezet in zachtere zuren. Filteren Meestal wordt de wijn na de gisting gefilterd zodat een vuvm*

Allerhande | 1997 | | pagina 44