Leven als Scharrelkippen uit Loue ppen uit Loue Al tien jaar vindt de regelmatige kipeter Loue-kip bij Albert Heijn. Deze smakelijke scharrelkip betrekt Albert Heijn van klein- schalige mesterijen rondom het Franse Loue. Om te weten wat deze kippen zo bijzonder maakt, ging AllerHande voor u een kijkje nemen in Loue. Frankrijk angekomen op een van de vele kippen- farms van Loue is het een drukte van belang. De hennen en hanen scharrelen door elkaar. Her en der pikken ze wat graan, een grassprietje, een worm- pje of een sappig kersje. Regelmatig zijn de kippen te vinden onder bomen of struiken als beschutting tegen wind, regen en zon, want daar houden de dames en heren niet zo van. 's Avonds trekken ze en masse de ruime stallen in voor een ovemachting op een frisse laag stro, om de volgende dag weer te kun- nen genieten van de vrijheid in de buitenlucht. Een echt pluimveegebied De geschiedenis van de Loue kip gaat ver terug. Van ouds- her is de streek gericht op pluimvee. In de vijftiger jaren werd steeds meer gedacht aan productie: veel opbrengst in weinig tijd. In 1959 bedachten tien kippen- mesters dat dat zo niet lan- ger kon: dat is toch geen leven voor een kip! Boven- dien kwam het ook de smaak van het vlees niet ten goede als een kip zo snel rnoet groeien. Zodoende startten zij met een kipvrien- delijke manier van mesten, die inmiddels is uitgegroeid tot 950 kleinschalige meste rijen in een straal van 50 km rondom Loue, ten westen van Le Mans in het departe- ment Sarthe. De kuikens uitgebroed De eieren worden gelegd door moederkippen en van daar vervoerd naar de broede- rijAlle eieren worden hier gecodeerd, zodat altijd is na te gaan waar de eieren vandaan kornen. In speciale broedmachines worden de eieren uitgebroed. De kuikens worden vervolgens ingeent tegen de 26 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 26