'.'Meesters in het mengen ■^(1 iet gehinderd door enige traditie of door een wet die het aan- planten van bepaalde drui- vensoorten verbiedt, proberen de Australische producenten allerlei drui- vencombinaties uit. In hun blends (menging) weten ze de beste eigenschappen van totaal verschillende druiven- soorten bij elkaar te bren- gen. Wat de een mist, wordt door de ander aangevuld en het resultaat is een complete wijn. U kunt het zelf proe- ven in de wijnen van Linde- mans uit Hunter Valley. Dat cepagewijnen het hier ook goed doen, ontdekt u in de wijnen van Wynns uit Coonawarra. Hunter Valley: oudste wijngebied Aan de oostkust van Austra lia, ten noord-westen van Sydney, ligt Hunter Valley. Hier werden ooit de eerste wijnstokken geplant. Niet de bodem of het klimaat waren daarvoor de reden. Dit was de plaats waar de eerste immigranten zich vestigden en op de gok een wijnstok in de grond staken. Eigenlijk is het te warm en te droog in Hunter Valley om goede wijn te produceren, maar de producenten hebben van alles bedacht om toch top- kwaliteit te kunnen leveren. Dr. Henry Lindeman was een van de wijnpioniers. Sinds 1843 zijn er Lindemans-wij- nen op de Australische rnarkt. De Dry Red, Bin 50 en Bin 65 zijn voorbeelden van typisch Australische wij nen. 'Bin' betekent partij; het nummer geeft aan om welke partij wijnen het gaat. Althans dat was vroeger zo, nu is het de aanduiding voor een type wijn uit het Lindemans assortment. Lindemans Dry Red Cawarra Homestead 1996 heeft een fruitige geur. Hij smaakt naar bessen, aardbeien en andere zomer- vruchten. Het is een soepele, frisse, zachte rode wijn. Perfect om zo te drinken en heerlijk bij kip, kalkoen, (warrne) ham, varkensvlees, allerlei pas- ta's, pizza gorgonzola, pizza quattro formaggio en jong belegen kaas. Serveertemperatuur: 16 a 17 °C Prijs: 7,95 Lindemans Bin 50 Shiraz De Franse druivensoort syrah heet in Australie shiraz (spreek uit: sjierezzz). Syrah- en shirazwijnen heb ben een diepe, donker- paarse kleur. Ze geuren naar rijpe, zoete bramen, bosbessen, peper en andere specerijen. Die srnaken komt u ook in deze fruitige, kmidige Australische shiraz tegen. Opvallend is het zwoele vanille-aroma dat afkomstig is van de houten vaten waarop de wijn heeft gerijpt. Deze zachte, voile, vlezige wijn is gemaakt om bij gegrild en gebakken rood vlees, pittige worstsoorten en belegen kaas te drinken. Serveertemperatuur: 17 °C. Prijs: 11,95 Lindemans Bin 65 Chardonnay Rijpe perziken, vijgen, meloen, papaja, ananas, walnoten: u ruikt en proeft het allemaal in deze romige chardonnay. De voile, krui- dige smaak is kenmerkend voor Australische chardon- nays. Het zijn de wijnen om bij oosters getinte visgerech- ten te schenken. Ook bij varkenshaas, kip en kalkoen met een fijne roomsaus past hij heel goed. Lekker bij kip- pate en romige zalmterrine. Serveertemperatuur: 10 a 12 °C Prijs: 9,95 Lindemans Unoaked Chardonnay 1996 is een bij- zondere wijn. Australische wijnmakers laten hun char- donnay-wijnen altijd op hout rijpen. Lindemans doet dat ook, maar naast de 'oaked' chardonnay brengt deze producent voor de lief- hebbers van minder spicy wijnen ook een 'unoaked' chardonnay op de markt. Het is een frisfruitige, wat zwoele witte wijn met aro ma's van tropische vruch- ten. Lekker bij rijst met kip-kerrie of pasta met gar- nalen, kerrie en koriander. Serveertemperatuur: 10 a 12 °C Prijs: 8,95 Wynns voor topkwaliteit Ten zuiden van Adelaide ligt Coonawarra. In dit vlakke gebied heerst een ideaal klimaat waardoor het moge- lijk is kwaliteitswijnen te leveren. De cabernet sauvig- nons, shiraz merlots en chardonnays hebben Coona warra wereldberoemd gemaakt. Wynns wijnhuis is hier al sinds 1891 gevestigd. Alle wijnen van Wynns heb ben een zogenaamd hoog smaakgehalte. Heel sappig, boordevol fruit en tegelijker- tijd kruidig. Wijnen om bij de global kitchen, de keu- ken waarin invloeden vanuit de hele wereld zijn verwerkt, te serveren. Prijs: 21,95 Lindemans Cawarra Colombard-Chardonnay Deze frisse, crispy witte wijn wordt van twee druiven- soorten gemaakt. De colom- bard heeft iets van meloen en lychees. Hij geeft de wijn een bloe- rnig, wat geparfumeerd accent. De chardonnay zorgt voor de fruitige aroma's en de kruidigheid. Een sappige, middelzware witte wijn die heerlijk is om zo te drinken en goed past bij allerlei visgerechten en mildzure geiten- en schapenkaas. Serveertemperatuur: 9 a Ii °C. Prijs: 7,95 AllerHande 21

Allerhande | 1997 | | pagina 21