Nieuw-Zeeland: zuivere wijnen met een eigen stijl Auckland Ml I ZUWWM/V ieuw-Zeeland heeft pas de laatstejaren een naam als wijngebied gekregen. Tot in de jaren zeventig werd meer dan tachtig procent van de Nieuw-Zeelandse wijn in sheriy- en portachtige dranken verwerkt. De laatste twintig jaar is daarin veran- dering gekomen. In vergelij- king met Australie of Europa is Nieuw-Zeeland een klein wijnland. Het levert slechts een half procent van de totale wijnproductie in de wereld. De belangrijkste streken zijn Hawke's Bay aan de oostelijke kust van het noordelijke eiland en Marlborough in het noord- oosten van het zuidelijke eiland. Het regent vaak in Nieuw-Zeeland, maar ook de zon doet z'n werk. Hij geeft vele uren helder licht en een intense warnrte. De bodem is vruchtbaar. De combinatie van die vruchtbare grond en het gematigde, koele kli- maat vereist een speciale aanpak bij de vinifkatie. Door optimale temperatuur- beheersing tijdens de gisting lukt het om stevige wijnen met fruitige aroma's, milde zuren en soepele tannines te maken. Nieuw-Zeelands zuiverste trots Typisch voor Nieuw-Zeeland is de groenteachtige, gras- sige neus en smaak die zowel in witte als rode wij nen voorkomt. Wereldwijd wordt de Nieuw-Zeelandse Sauvignon als een van de mooiste en verrukkelijkste beschouwd. Maar ook van de chardonnay worden bijzon- dere wijnen gemaakt die opvallen door hun schone, frisse smaak. De semillon- druif wordt meestal gebruikt om sauvignon blancs of chardonnays zach- ter en geuriger te maken. Montana Marlborough Sauvignon Blanc 1997* De Montana Sauvignon Blanc is een typisch voor- beeld van hoe een wijn van de druivensoort sauvignon blanc in Nieuw-Zeeland smaakt. Hij is uitgesproken fris. U ruikt groene appeltjes en kruisbessen. Ook grape fruit en mango komen voor in de smaak. Een heerlijk frisse wijn om zo te drinken en heel geschikt om bij gar- nalen en andere schaal- en schelpdieren te serveren. Serveertemperatuur: 9 a 11 °C Prijs: I 1,95 "In Nieuw-Zeeland wordt er in april geoogst. Montana Marlborough Chardonnay 1996 De chardonnay van Montana is ook fris, maar heeft tegelij- kertijd de kenmerkende 'romige' aroma's van een chardonnay die op houten vaten heeft gerijpt. Het is een kruidige wijn die naar exotische vruchten, zoals mango en papaja's, smaakt. Er zit ook een lekker geroos- terd smaakje aan en iets van caramel. Ideaal om bij romige, rijpe kaas te serve ren. Bijvoorbeeld bij Kernhem, Fougerond of camembert. Ook bij vis of varkenshaas in een romige saus komt deze wijn tot z'n recht. Serveertemperatuur: 10 a 12 °C Prijs: I 1,95 Montana Timara Premium Blend Chardonnay Semillon 1995 De druiven voor deze spe ciale blend groeien in de warrne Gisbome-streek op het Noordereiland. De char- donnaydruif geeft de wijn z'n fruitige smaak. Perzik en ananas, maar ook groene kruiden als kruizemunt, typeren de wijn. De semil- londruif maakt de wijn een beetje bloemig en rond. Lek ker om zo te drinken, prima bij een stukje jong belegen kaas en ook heel geschikt milde, droge wijn die goed past bij schaal- en schelpdie ren, maar ook bij groente- taarten en vegetarische ovenschotels. Ook als 'borrel- wijn' is hij heel geschikt. Serveertemperatuur: 10 4 12 °C Prijs: 9,95 om bij visgerechten in een milde saus te schenken. Serveertemperatuur: 10 a 12 C Prijs:/ 9,95 Montana Timara Marlborough Sauvignon Blanc Semillon 1996 Appel, peer, asperges, limoen, citroengras: u kunt 't allemaal ruiken en proeven in deze wijn uit Marlborough. De sauvignon blanc maakt'm fris, groen en grassig, de semillon zorgt dat hij zacht en rond over- komt. In z'n geheel een

Allerhande | 1997 | | pagina 17