Een van Hoewel er al meer dan een eeuw wijn wordt gemaakt, blijven California, Australie en Nieuw-Zeeland de nieuwe wijnlanden. Nieuw, omdat die wijnen hier nog niet zo heel lang verkrijgbaar zijn. Ook nieuw omdat de producenten daar anders over wijn denken dan bijvoorbeeld veel Franse wijnmakers. En dat proeft u. odra het om een wijngebied buiten Europa gaat, valt de term: de nieuwe wijnwereid. Maar hoe nieuw is die wereld nu eigen- lijk? Inmiddels niet zo heel nieuw meer. In Amerika, Australie, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika wordt in elk geval wijn gemaakt sinds de eerste immigranten er voet aan wal zetten. Het heeft weliswaar een tijd geduurd voordat de wijnen naar Europa werden verscheept, maar tegenwoor- dig zijn die wijnen ook hier Toen ze alles wisten, brak de tijd aan om een eigen koers te kiezen. Het klimaat, de bodem en de druivensoorten spelen in hun ogen een belangrijke rol in het proces, maar de wijnmaker met zijn kennis en visie heeft de grootste inbreng. California koos voor de cepages of varietals, wijnen gemaakt van een druivensoort. Een trend die door wijnmakers uit de hele wereld, indusief uit Frankrijk, is overgeno- men. In Australie zijn de jarenlang imiteerden de producenten uit de nieuwe wereld de wijnmakers uit de traditionele wijnlanden. Best of both worlds goede bekenden. Toch blijven de termen nieuwe wijnen en nieuwe wijnwereid bestaan. Aan de ene kant onterecht, want sommige wijngaarden zijn al meer dan honderd jaar oud. Aan de andere kant terecht, want de wijnen die er vandaan komen zijn vernieuwend. cepagewijnen eveneens populair, maar de wijnma kers hier zijn vooral meesters in het mengen. Zij weten de beste eigen- schappen van druivensoorten optimaal te benutten. Het resultaat is een scala aan wijnen; voor elk wat wils. Nieuw-Zeelandse producen ten streefden naar wijnen met een unieke stijl. Zij hebben gezocht naar de ideale druivensoorten voor hun koele klimaat en hun specifieke bodem.

Allerhande | 1997 | | pagina 15