meestgestelde knoflook vragen over AllerHande Klantenservice Hoe kun je pesto het best bewaren? Kan ik vlees opnieuw invriezen? Hoe kun je 'roestplekjes' op de Zwillingmessen verwijderen? Een steentje in het ei: hoe kan dat nu? Voor een gerecht had ik een eetlepel pesto nodig. Ik gebruikte het voor het eerst. Ik heb de overige pesto in de koel- kast gezet maar na een week was het bovenste laagje beschimmeld. Hoe kan ik dit voorkomen, of kan dat niet? Mevr. G. te K. vuile messen nooit lang liggen. zeker niet na het snijden van citrusvruchten. Deze bevatten veel zuren die de messen kunnen aantasten. Droog de messen na het afwassen goed af; berg ze nooit vochtig op. Ik hoor er een beetje tegenstrijdige berichten over. Mag vlees na ontdooid te zijn geweest, opnieuw worden ingevroren? Mevr. P. re T. Vlees dat na het ontdooien een bereiding heeft ondergaan, mag opnieuw worden ingevroren. Gehakt bijvoorbeeld, ranw uit de diepvries en daarna tot gehaktballen gebraden, kan, mits goed afgekoeld, opnieuw worden ingevroren. Houdbaarheid in de diepvries ca. 4 weken. De Zwillingmessen maak ik altijd in de vaatwasser schoon. Nu ontstaan er roestplekjes op de messen. Hoe kan ik die verwij deren? Mevr. M. te E. De 'roestplekjes'op de messen zijn niet afkomstig van de messen zelf. Ze ont staan doordat loszittende roestdeeltjes van andere voorwerpen in de vaatwas ser loslaten en zich op het oppervlak van de messen hechten. Denk hierbij aan beschadigde geemailleerde voorwer pen, roestige schroeven en handvatten van pannen en deksels en beschadigde rekken van de vaatwasser. Als u deze plekjes direct ontdekt, kunt u ze eenvou- dig met een fijn vloeibaar schuurmiddel verwijderen. ZwiUing adviseert de mes sen met de hand af te wassen. Laat Ik heb een amandelvormig steentje in een ei gevonden: Het was tamelijk zacht en ik kon het in twee stukjes bre- ken. Zoiets heb ik nog nooit meege- maakt. Wat is't eigenlijk? Mevr. H.teG. I Is er verschil tussen gedroogde en verse knoflook? De bekendste knoflook, de gedroogde, is het helejaar door als losse bolletjes of in strengen verkrijgbaar. Deze blijft op een droge plants 1 tot 2 maanden goed. Verse knoflook is alleen in de zomermaanden verkrijgbaar, heeft meer aroma en is slechts twee weken houdbaar. Daamaast is er natuurlijk ook knoflookpoeder verkrijgbaar. 21s er iets te doen aan de 'hinderlijke' knoflookgeur? Op een takje verse peterselie kauwen of een glas melk drin- ken na het eten van knoflook, kan helpen de geur te ver- minderen. 3Waarom mag je knoflookteentjes niet in olie bewaren? Knoflook kan sporen van de bacterie Clostridium Botuli num bevatten. Als u teentjes knoflook bewaart in olie zijn de omstandigheden voor de sporen zo gunstig dat ze zich ontwikkelen tot toxine (dit is een giftige stof). Wanneer u hiervan te veel binnenkrijgt, is de kans aanwezig dat u een voedselvergiftiging oploopt. 41s knoflook goed voor de gezondheid? Omdat knoflook anti-oxidanten bevat wordt er een genees- krachtige werking aan toegeschreven. De hoeveelheid anti- oxidanten per teentje knoflook is echter zeer gering. Om enig effect te bereiken zou u tientallen teentjes knoflook per dag moeten eten. 5 Kun je knoflook het beste persen, snijden of fijnwrijven? Als u op de pesto een laagje (olijjjolie giet, blijft het ca. 2 weken goed. Wanneer u de pesto opnieuw gebruikt, giet u het laagje olie er af; daarna de pesto opnieuw afdekken met een laagje olie en in de koelkast bewaren. In zeer zeldzame gevallen kan kalk- afzetting binnen het ei optreden. Wetenschappelijk is nooit vastgesteld hoe deze spontane kalkafzetting bin nen het ei ontstaat. Vermoed wordt dat een dergelijke stoornis in de kalkhuis- houding van de kip kan worden veroor- zaakt door een schrikreactie of wanneer de kip erg onrustig is. Knoflook geeft altijd zijn smaak en geur af. De verwerking hangt meer af van het soort gerecht dat u maakt. Voor een knoflooksausje is uitpersen het beste en in een roerbak- gerecht is gesneden knoflook op zijn plaats. AllerHande 81

Allerhande | 1997 | | pagina 81