Italiaanse wijn CHIANTI FONTANA FREDDI J BAROLO •CCA BlAiNCA BARDOLINO CLASSICO I PIEMONTE De Piemonte ligt in het noord-westen van Italie. Dit gewest bevindt zich voor een groot deel in of aan de voet van de bergen. Hoewei de druiven hier uitstekend groeien en rijpen, hebben de wijnstokken het niet makke- lijk. Ze moeten er moeite voor doen om zich te ontwikkelen wat heel vaak karaktervolle wijnen oplevert. Piemonte is van oudsher een gebied van rode en mousserende witte wijn. De rode wijnen wor- den gemaakt om aan tafel te schenken. Zo afwisselend als de regionale keuken hier is, zo gevarieerd is ook het aanbod van de wijnen. Lichte, fruitige wijnen en ware krachtpatsers vindt u in dit deel van Italie. Barolo: een donkerrode, krachtige, meestal wat stroeve wijn, genoemd naar de plaats Barolo en gemaakt van de nebbiolodruif. Lekker bij brasato al Barolo, stevige gerechten met lams- en rundvlees, hazenpeper en bij overjarige brokkelkaas (met komijn). in populariteit Serveertemperatuur: 17 a 18 °C. Dolcetto: een lichte tot middelzware wijn gemaakt van de dolcettodruif. Hij is uitgesproken droog van smaak, maar door z'n frui tige aroma's lijkt hij soms een tikkeltje zoet. Lekker bij tagliatelle met roergebakken spinazie, macaroni met gehaktsaus, broccoli en kaassaus en bij Gruyere. Serveertemperatuur: IS a 16 °C. Moscato d'Asti: een licht mousserende friszoete witte wijn. Heerlijk om zo te drin- ken en als begeleider van vruchtendesserts, zoals de roompudding met aardbeien. Serveertemperatuur: 8 a 10 °C. VENETO Het gewest Veneto strekt zich uit van het Gardameer tot aan Venetie. De wijngaarden liggen op de heuvels en in de vlakke delen. Het kan warm zijn in Veneto, maar de wind die over de meren waait, zorgt voor de nodige verkoeling. Daardoor behouden de zongerijpte druiven hun frisse zuren en fruitige aroma's. Er wordt hier veel wijn gemaakt. Licht zomers wit, pittige roses, rode wijnen uiteenlopend van frivole dorstlessers tot heel serieuze disgenoten en fris zoete mousserende wijnen: u vindt ze allemaal in Veneto. De bekendste soor- ten - Soave, Bardolino en Valpolicella - komen uit de buurt van de stad Verona. Bianco di Custoza: een bijna knisperende, fruitige witte wijn waarin u groene appels maar ook amandelen en hazelnoten ruikt en proeft. Hij lijkt op Soave, maar bevat behalve trebbiano en garganega ook nog andere druivensoorten. Prima aperitiefwijn en verrukkelijk bij risotto met zeevruchten, vispizza's en bij milde kaas. Serveertemperatuur: 8 a 10 °C. Soave: een frisse, fruitige witte wijn met een nootach- tige smaak. Lekker bij artisjokkensalade, schaal- en schelpdieren, salades met vis of geitenkaas. Drink Soave zo jong mogelijk, dan is hij op z'n best. Serveertemperatuur: 8 a 10 °C. .„ji Bardolino: meestal een lichte, frisfruitige rode wijn die naar kersen en andere zomervruchten smaakt. Koel geschonken past hij goed bij pasta's met kip en milde Zaanlander. Bardolino Clas- sico is de zwaardere variant die u bij wat stevigere gerechten kunt schenken. staan. Doordat de wijn - wat dus echt een topper met dito prijs kan zijn - niet aan de wettelijke eisen voldoet, wordt hij gedegradeerd tot vino da tavola. En dat staat dan ook op het etiket. San- giovese vormt hier de basis van de rode wijnen. Chianti, Vino Nobile di Montepul- ciano en Brunello di Montalcino zijn de bekend ste wijnen uit Toscane. Chianti: een lichte frisfrui tige of een middelzware, Serveertemperatuur: 15 a 17°C. Valpolicella: Valpolicella is net zo fruitig als Bardolino, maar in het geheel wat fermer en steviger. Lekker bij gebakken karbonades, varkens- en kalfsrollade. Voor Valpolicella geldt: hoe jonger, hoe lekkerder. Serveertemperatuur: 16 a 17 °C. TOSCANE Toscane met z'n prachtige landschap, rijke cultuur, ver- rukkelijke keuken en heer- lijke wijnen is wereldwijd Italies bekendste streek. In Toscane worden roses en witte wijnen gemaakt, maar alles draait om de rode wijn. Hier worden de meeste wij nen met de hoogste kwali- teitsaanduiding, de DOCG, gemaakt. Nog beter van kwaliteit dan de DOCG's zijn, hoe vreemd dat ook klinkt, sommige tafelwijnen. Er zijn namelijk producenten die zich niets van de wette lijke regels aantrekken. Zij maken bijvoorbeeld een wijn van andere druiven dan die voor een DOCG zijn toege- TINTELEND OP DE TONG Frizzante is Italiaans voor tintelfris. Een vino frizzante is een frisse, licht mousserende wijn die niet bruist of bubbelt, maar tintelt op de tong. De wijn smaakt licht- zoet en zacht. Lekker om zo te drinken, als aperitief en ideaal bij een brunch of een feestelijke lunch. Bij Albert Heijn vindt u drie verschillende 'vini frizzante', namelijk: Lambrusco, Canei en Tosti Frizzantese Bianco. Schenk de wijn goed gekoeld, op zo'n 8 °C. 48 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 48