smaa Italiaanse wijnen: elke streek zijn eigen Italiaanse-wijncursus in een notendop In heel Italie groeien druiven en van bijna al die druiven wordt wijn gemaakt. Omdat nergens de grond, het klimaat en de druiven precies hetzelfde zijn, smaken die wijnen in elke streek anders. Verwarrend? Niet meer na dit rondje langs de Italiaanse wijngaarden. VENETIE FLORENCE ^ijna overal in Italie groeien wel druiven. Overal zijn wijnstok- ken aangeplant. Elke regio is ooit met z'n eigen druiven- soorten begonnen waardoor er veel verschillende varie- teiten voorkomen. Bekende dmivensoorten voor rode wijn zijn de sangiovese (o.a. in chianti) en nebbiolo (o.a. in Barolo). Veel witte wijnen worden van de trebbiano gemaakt. Voor de meeste wijnen wordt meer dan een druivensoort gebruikt. De beste eigenschappen van verschillende varieteiten kunnen zo gecombineerd worden waardoor er uitein- delijk een evenwichtige en vooral lekkere wijn ontstaat. Neem bijvoorbeeld chianti. In deze Toscaanse wijn zijn meestal vier druivensoorten verwerkt. De basis is de san giovese met z'n fruitige, kruidige aroma's. De canaiolo geeft de wijn kleur en verzacht de scherpe kant- jes van de sangiovese. De trebbiano maakt het geheel fijner en lichter en een beetje cabernet sauvignon zorgt voor extra geurigheid en kracht. De Italiaanse wijnwet Een deel van de Italiaanse wijn mag zich 'kwaliteits- wijn' noemen. Er zijn vier kwaliteitscategorieen. Dit zijn ze, van laag naar hoog. Vino da Tavola (VdTj is een tafelwijn die uit een van de twintig Italiaanse gewesten komt. Indicazione Geografica Tipica garandeert dat de wijn uit de streek komt die op het etiket wordt vermeld en gemaakt wordt van druivensoorten die de wijnwet voor dat gebied toestaat. Denominazione di Origine Controllata (DOC) geeft ook de garantie dat de wijn uit de streek komt die op het etiket wordt vermeld. Daarnaast moet de wijn aan nog enkele eisen voldoen, zoals een minimumalcoholgehalte, de manier en duur van rijpen en de gebruikte druivensoorten. Denominazione di Origine Controllata e VENETO MILAAN PIEMONTE Garantita (DOCG) is de kwaliteitsaanduiding voor wijn die aan de hoogste wettelijke eisen moet voldoen. Als bij con- trole blijkt dat de wijn niet aan de eisen voldoet, wordt hij meteen gedegra- deerd tot een vino da tavola. De gebieden Italie bestaat uit twintig gewesten die weer in 94 pro vinces zijn onder te verdelen. Van de belangrijkste en bekendste gebieden vindt u hier een beknopte beschrij- ving. Bij elke streek worden wijnen genoemd die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn. AllerHande 47

Allerhande | 1997 | | pagina 47