Aan m Voor Italianen is de maaltijd een belangrijk moment van de dag. Ze nemen er graag de tijd voor. Niks broodje uit de hand. Tweemaal per dag wordt er warm gegeten, waarbij het accent op de middagmaaltijd ligt. Klokslag I uur schuift heel Italie aan tafel en wordt het stil op straat. tut ei Italie w aar het Italianen bij een maaltijd vooral om gaat is zoveel mogelijk verschil- lende smaken op de tong te krijgen, maar altijd apart van elkaar. Daartoe rafelen ze de maaltijd uiteen in verschillende gangen. Niet zozeer in een licht voorgerecht en een zwaarder hoofdgerecht, maar in gerechten die alle even belangrijk zijn en elk een eigen karakter hebben. Omdat ze na elkaar worden gegeten, spreken Italianen van een eerste gerecht primo piattoen een tweede gerecht (secondo piatto). Daaraan vooraf gaan de antipasti, kleine hapjes van allerlei lekkere zaken die de eetlust niet stillen maar juist opwekken. En voor de smulpapen is er nog een contorno, een eenvoudig groentegerecht dat soms tegelij kertij d met het tweede gerecht wordt geserveerd, maar altijd van een apart bordje wordt gegeten. Italia nen houden van zuivere smaken en brengen nooit twee gerechten bij een op hetzelfde bord. Daarna komt er wat kaas (formaggiof fruit (frutta) of beide. Op zon- en feestdagen komen er na de kaas en voor het fruit nog zoetigheden op tafel die met dolci worden aange- duid. Tot besluit is er nog dat piepkleine kopje gloei- endhete espresso - niet meer dan twee slokken. Daarbij drinken de rnannen graag een digestivo, een verftjnde kruidenbitter om de maag te verlichten. Tegen die tijd neigen de wijzers op de klok al aardig naar de drie. ledere gang zijn eigen specialiteit. De gangen in Italie, met elk zijn heerlijkheden zijn als volgt onder te verdelen: Antipasti Bladzijde 28 Primi piatti Bladzijde 40 Secondi piatti Bladzijde SO Dolci Bladzijde 66 26 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 26