Om van 1 pure smaken te spreken ■m e Weet wot u eet Van romig zacht naar vol en pittig. De keuze in Italiaanse kaassoorten is zeer divers. Om puur van te genieten met een mooi glas Italiaanse wijn. Maar ook verwerkt in talloze gerechten komen de smaken uitstekend tot hun recht. m.m as Parmezaanse kaas, deze harde kaas, gemaakt van koemelk is minimaal 2 jaar gerijpt en heeft daardoor een kenmerkende voile smaak en een delicaat aroma. Puur (gedoopt in een scheutje balsamicoazijnl), grof geraspt of in spaanders geschaafd over een Italiaans pastagerecht of een salade komt de smaak het beste tot zijn recht. De blauwaderkaas or >n zoL wordt gemaakt in de streken Lombardije en Pie- monte. Aan het begin van het bereidingsproces wordt aan deze koemelkse kaas groene edelschimmel toege- voegd. Wanneer de kaas rijp genoeg is, worden er gaatjes in geprikt om zuurstof door te laten. Zo kan de schimmel groeien en ontstaan de zo bekende blauwgroene schim- meladertjes. Gorgonzola smaakt lekker in een kaas- saus bij tortellini of spag hetti en is natuurlijlc onmisbaar op een pizza quatro formaggio (pizza met vier Italiaanse kazen). lascarpone is een van room gemaakte verse koemelkse kaas. Deze kaas is dan ook zo romig van smaak dat hij in de keuken vaak in plaats van opgeklopte slagroom of verse roomkaas wordt gebruikt. In Italie wordt deze kaas met suiker vaak als nagerecht gegeten. Maar mascarpone smaakt ook heerlijk in hartige gerechten. Laagjes gorgonzola en laag- jes mascarpone vormen samen magor of gormas. Hij is romig en mild van smaak. Heerlijk op ciabatta of in een salade. Maar u kunt deze kaas ook prima op laag vuur smelten en gebruiken als saus over uw pasta! Oorspronkelijk werd van de melk van de buffels uit Cam pania en Latium de verse kaas mozzar gemaakt. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor ook gewone melk. Het bolletje mozzarella heeft een zachte, lichtzure smaak. Deze kaas smelt heel gemak- kelijk en is daarorn een prima basis voor bijvoor- beeld pizza's. Maar mozza rella is ook lekker in een tomatensalade. ris een kruimelige verse kaas die in veel regio's in Italie van wei wordt gemaakt. De kaas heeft een zachtzure melksmaak. Ricotta wordt in Italie veel in nagerechten gebruikt, maar is ook in een hartige taart heel smakelijk. De ricotta van Albert Heijn wordt van koemelk gemaakt; er is ook ricotta van schapenmelk. De harde kaas van koemelk gemaakt grana padano is afkomstig uit Noord-Italie. Door zijn pittige smaak en heerlijke aroma past deze kaas uitstekend op een kaas- plank. Verder is grana padano een veelgebruikte raspkaas. Pecorino Romano is een harde kaas van schapenmelk en afkomstig uit Midden- en Zuid-Italie. Deze kaas heeft een kenmerkende hartige smaak en heeft hetzelfde gebruik als Parmezaanse kaas. De zachte koemelkse kaas o is lichtzuur van smaak en heeft een rossige, zachte korst. Taleggio is bij- zonder smakelijk in een pizza calzone (dubbelge- klapte pizza), maar is ook lekker op een kaasplankje. WAT BETEKENT DE Het vetgehalte van kaas wordt berekend op het moment dat de kaas de kaasmakerij verlaat. Vanaf dat moment kan het enkele dagen duren voordat de kaas - soms via importeurs en distributiecentra - naar de winkels gaat. In die tussenliggende periode droogt kaas altijd een beetje in, waardoor de verhouding tussen de verschillende bestanddeien ook licht verandert. Door dat indrogen wordt de hoeveelheid vet ten opzichte van de andere bestanddeien een stukje groter; het neemt bijvoorbeeld toe van 26% tot 26,5%. Met het plusteken achter het vetgehalte wordt bedoeld dat dit vetgehalte per 100 gram inmiddels dus iets is toegenomen. 22 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 22