Vragen aan de servicelijn voowerpakte vis Hoe vers is de J van Albert Heijn? AllerHande Klantenserv ice Wilt u iets weten over producten die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de AH Servicelijn (0800-0305). Waaraan kun je zien hoe- lang medicijnen kunnen worden bewaard? Hoe vers wordt spinazie ingevroren? Hoe kan ik alsnog van een aanbieding gebruikmaken? Sinds kort verkoopt u ook medicijnen. Ik neem aan dat deze ook een 'ten-min- ste-houdbaar-tot'-datum hebben. Maar op de verpakking die ik kocht stond 03.01. Wat betekent dit nu precies, dus tot wanneer kan ik ze bewaren? Dhr. K. te S. Er zijn medicijnen die een houdbaarheidscode hebben tot in de vol- gende eeuw, bijvoor- beeld met een THE vanafnu 5 jaar later, hetgeen niet ongebruikelijk is. In de meeste gevallen wordt het volledige jaartal gebruikt; dus 03-2001, maar soms wordt de THT aangegeven door de maand en de twee laatste cijfers van het jaartal. Bijvoor- beeld: augustus 1998 wordt aangegeven als 08-98 en maart 2001 als 03-01. Deze laatste code kan aanleidinggeven tot verwarring. Het probleem is dan ook de overgang naar het jaar 2000, 2001, 2002 etc. Een medicijn dat houdbaar is tot maart 2000 heeft als code 03-00 en is het houdbaar tot maart 2001 dan wordt de code 03-01. Laatst had ik een pak diepvries bladspi- nazie waar blaadjes in zaten van een wat andere kleur. Was deze spinazie soms oud toen hij werd ingevroren? Mevr. K. te Z. Spinazie wordt binnen drie uur na het oogsten al ingevroren. Aan de Stengel van de spinazie kunnen de bladeren ver- schillend van kleur zijn. Dit komt door de invloed van zonlicht op het blad. Vandaar dat soms de blaadjes in een pak bladspinazie niet allemaal even diepgroen zijn. Het invriezen gaat overigens zo snel en bij zulke lage temperaturen, dat alle goede eigenschappen (vitamines en voedings- waarde) bewaard blijven. Laatst was ik in uw winkel en wilde kof- fie kopen die in de aanbieding was. De voorraad was echter op. Toen ik een paar dagen later terugkwam, had de koflie weer de normale prijs. Hoe kan ik toch nog van die aanbieding gebruik maken? Mevr. M. v. L. te L Als u wiltprofiteren van een aanbie ding en de voorraad is op, dan kunt u bij de afdeling Klantenservice een recla- mecheque krijgen, die tot een week na afgifte geldig blijft. Als de voorraad van het betrejfende artikel in de winkel weer is aangevuld, dan kunl u met de recla- mecheque alsnog het artikel tegen de aanbiedingsprijs kopen. Let wel: dit geldt niet voor de 'zolang de voorraad strekt'-aanbiedingen, die u in de adver- tentie herkent aan een sterretje (j. Vraag aan John Valster, inkoper van vis bij Albert Heijn 'Zeer vers. Tussen vangst en verkoop zit bij de voorverpakte vis van Albeit Heijn meestal maar 3 a 4 dagen. Het grootste deel van onze vis komt uit Schotland en de noordelijke Noordzee. Elke dag wordt die vis aan land gebracht. Zes keer per week gaat die partij via de weg of per vliegtuig naar een verpakkingsbedrijf, dat de verpakte vis binnen een dag bij ons aflevert. Alleen vis uit het Midden Oosten, zoals tonijn, heeft een dag of twee langer nodig. Maar de meeste vissoorten lig- gen binnen enkele dagen in de winkel. Iedereen kan trouwens goed controle- ren of vis vers is. Zodra vis sterk begint te ruiken, is hij niet vers meer. Bij het openmaken van het pak komt er even een visgeur los, maar na een paar seconden mag je de vis nauwelijks nog ruiken. Heel belangrijk voor de vers- heid is het bewaren. Koeling op 4 °C is ideaal, elke graad hoger betekent een achteruitgang van de kwaliteit. Wat u per se niet moet doen is: eerst vis kopen en dan nog een paar uurtjes gaan win- kelen. Vis is een supervers product dat goed gekoeld moet worden bewaard.' AllerHande 99

Allerhande | 1997 | | pagina 99