Foto links: Roelof Hoogland in een van z'n prachtig groene zeeastervelden. Zowel de zeeaster als de zeekraal wordt helemaal ecologisch geteeld. Foto onder: Roelof Hoogland bedacht zijn eigen onkruid-wiedmachine: zes tot acht mensen wieden het onkruid, terwijl ze op stretchers liggen die op een brede 'wagen' zijn bevestigd die door een trekker wordt voortgetrokken. Omdat deze lichaamshouding niet vermoeiend is, kan er heel efficient worden gewerkt. AllerHande 93 alles op de voet. Na verloop van tijd was er de eerste goede oogst. De weg naar de Nederlandse eettafels was daarmee echter nog lang niet gevonden. Hoogland: 'Ik verkocht wat kisses aan restaurants. Ik ben op veilin- gen geweest, maar de rela- tieve onbekendheid van het product leverde niet bepaald een vliegende start op.' Op een dag kwam hij de man tegen die bepalend was voor de verdere toekomst van de Friese zeegroente: Cees van Greuningen van de firma Bakker uit Baren- drecht. Bakker is hofleveran- cier van Albert Heijn op het gebied van groenten en fruit. Of zoals Van Greunin gen het verwoordt: 'Wij proberen de wensen van Albert Heijn te vertalen naar telers. Wensen ten aanzien van producten, verpakkin- gen etcetera. Albert Heijn weet veel beter dan wij wat de klanten willen en wij zoeken de telers die aan die wensen kunnen beantwoor- den. We doen veel aan teelt- coordinatie. Dat wil zeggen dat we veel overleg voeren, adviezen geven over teelt- wijze en over teeltaspecten. En dat doen we voor vrijwel alle producten, van asperges tot zeekraal.' Bij toeval liep Van Greunin gen Roelof Hoogland tegen het lijf. Van Greuningen was geinteresseerd in de zeeaster en zeekraal, want hij begreep goed dat dit een groente van de toekomst zou kunnen worden. Hij was sceptisch geworden door het mislukken van verschillende zeeaster-projecten in het land, maar over zijn eerste bezoek aan Marram spreekt hij nog steeds in superlatie- ven: 'Ik wist niet wat ik zag. Het veld was zo groen als een biljartlaken. Prachtig, en ook nog ecologisch geteeld! Dat was nog ner- gens op de wereld vertoond.' Aarde Waarde Zeekraal is op veel plaatsen in de wereld in de natuur te vinden, zeeaster alleen in Nederland. Een saillant detail is dat het vroeger een groente voor arme mensen was, terwijl nu een groot aantal luxe restaurants de groente op de kaart heeft staan. Volgens Van Greunin gen heeft dat onder meer te maken met de trend in de maatschappij naar bewus- ter eten: 'Zeeaster en zee kraal zijn nitraatarm. Bovendien kweekt Roelof volledig ecologisch.' Of zoals Hoogland zelf zegt: 'Bij elke hap krijg je een fris gevoel. Het is een echt Wad- denproduct. Je proeft de Wadden zowat.' Vorig jaar kreeg Hoogland het EKO-keurmerk voor zijn gewassen. Daarmee sluiten zeeaster en zeekraal perfect aan bij het Aarde Waarde- principe van Albert Heijn; dat staat voor maximale zorg voor het product en aandacht voor het milieu.

Allerhande | 1997 | | pagina 93