Zomertrend '97: verfrissende, droge Rose is helemaal terug van weggeweest, maar wel in een gloednieuw jasje. Zoete roses zijn verleden tijd. De rose van nu heeft een uitgesproken verfrissende smaak. rose n het zonnige zui- den weten de men- sen van wijn en van warmte. Het kan geen toeval zijn dat juist daar rose heel populair is. Die rose heeft niets te maken met de halfzoete wijn die een jaar of tien geleden in Nederland werd gedronken. De ros6 waarom het nu gaat, is lekker droog. De charme en het verleidelijke zitten 'm in het frisfruitige en pit- tig gekruide. Die sappige aroma's heeft de wijn vooral in z'n jonge jaren. Daarom is het aan te raden rose jong te drinken, een a twee jaar na de oogst. De geur en smaak van rose komen het best tot hun recht als u de wijn op 8 a 10 °C schenkt. Zet u de wijn twee uur voor gebruik in de koelkast, dan heeft hij de ideale serveer- temperatuur. In een (koel)- emmer met water en ijsblokjes houdt u de wijn ook in de zon lang koel. Natuurlijk zijn niet alle roses hetzelfde. Daarom selecteer- den de inkopers van Albert Heijn acht verschillende wij- nen: vijf uit het zuiden van Frankrijk, twee uit Spanje en een Corsicaanse rose. Stuk voor stuk verrukkelijk, maar allemaal net even anders. Rose, tussen rood en wit Rose bevindt zich wat betreft productie, smaak en berei- ding midden tussen de witte en rode wijn. Om rose te krij- gen gebruikt de wijnmaker ongeveer dezelfde druiven als voor z'n rode wijnen, maar ze worden op een andere manier verwerkt. De kleur, geur en smaak van rose worden grotendeels door de druivensoorten bepaald. Ook de plaats waar de druiven groeien, de bodem, het klimaat, de wijn- bereiding, het oogstjaar en de smaak van de producent spelen een belangrijke rol. De wijnmaker laat de schil- len net zo lang meegisten totdat ze voldoende kleur aan het sap hebben afgege- ven. Meestal is dat een a twee dagen. Een andere manier om rose te maken, is de blauwe druiven licht te persen waardoor de kleur- stof vanuit de schil in het sap terechtkomt. Het mengen van rode en witte wijn komt zelden voor. Alleen roze champagne wordt gemaakt door een beetje rode wijn aan de witte wijn toe te voegen. Er bestaan enkele witte drui vensoorten met rosekleurig sap waarvan op kleine schaal rose wordt gemaakt. Rose, rosato, rosado Heet het in Frankrijk (en bij ons) rose, de Italianen noe- men rose rosato, in Spanje (en Portugal) heeft men het over rosado. Drie benamin- gen voor een wijn die een veelvoud aan smaakvarieteit kent. Deze selectie van acht roses is er een bewijs voor. De kleur varieert van een bleke 'blush' tot felroze en warm oranje. In de Franse en Corsicaanse roses valt het bessenachtige fruit op; de Spaanse rosado's zijn vooral kruidig. Hiemaast ziet u ze op een rij GLAZEN (A). (H);ZIE BLADZIJDE 104 AH Huiswijn droge rose (I liter), Vin de Pays d'Oc, 5,95 Smaak: frisfruitig, kersen(jam), bessen(gelei) Lekker bij: salade met garnalen, rauwe ham en andere fijne vleeswaren, pizza, Gruyere Listel-Gris, Vin de Pays des Sables du Golfe du Lion, 7,45 Smaak: stevige droge rosd, fris, prikkelt na op de tong Lekker bij: (geroos- terde) lamskoteletjes, sjasliks, gehaktballetjes, pikant belegen Zaanlander Gabriel Meffre 1995, rose Costieres de NTmes, 6,95 Smaak: fruitig (aard- beien), vlezige rose Lekker bij: (warme) ham, kipdrumsticks, kal- koenrollade, worstjes (van de barbecue), mildbelegen Zaanlander Gabriel Meffre 1995, Tavel, 10,95 Smaak: mild, vol, sappig, bloemig Lekker bij: zalm, vis van de barbecue, pasta of risotto met schaal- en schelpdieren, lams- bout, karbonades met rozemarijn, Fougerond DROGE ROSE: DE WIJN VOOR ZOMERSE GERECHTEN Rauwe ham met meloen, chorizo met olijven, salades met feta, garnalen van de barbecue, geroosterde lamskotelet jes, pizza: allemaal gerechten die vooral op warme dagen lekker sma- ken. Ze zijn licht, maar wel pittig. Zoals rose... rose is net iets steviger dan de meeste droge witte wijnen, maar minder zwaar dan rode wijn. 80 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 80