mmen s met surimiflake op vakantie calorieverbruik VOEDING EN GEDRAGSPROBLEMEN Rli KINDEREN Herkent u misschien een van de volgende uitspra- ken? 'Na een halve maand dacht ik: dit kind huilt zoveel, er moet iets aan de hand zijn, een kind wordt niet geboren om zoveel te huilen.' 'Nu ik hem zo streng op dieet heb, schaterlacht hij weer. Wat heb ik dat lang niet meer gehoordl' Deze - en andere - uitspraken staan in het rapport 'Voeding en gedragsproblemen' bij kinderen. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Vereniging BAS (Nederlandse Vereniging voor Hyperactiviteit) en de Nederlandse Voedselallergie Stichting (NVAS). Het rapport geeft inzicht in de factoren die van invloed zijn op het ontstaan van gedragsma- tige en lichamelijke klachten gerelateerd aan kinde ren. Ook klachten van kinderen en voedingsstoffen die die klachten veroorzaakten, worden behandeld. Voor hulpverleners, voor leerkrachten en voor ouders van kinderen met gedragsklachten en van kinderen met een voedselovergevoeligheid. Het rapport kost vijf gulden en is aan te vragen bij NVAS, Prinses Julianaplein 13, 3817 CS Amers- foort. Telefonisch, tussen 9-13 uur, 0334655098. Bewegen is goed, een beetje sporten is beter en een van de beste manieren van beweging is zwemmen. Bij deze sport zijn vrijwel alle spiergroepen in gebruik en het mooie van zwemmen is dat het lichaam geen gewicht hoeft te dragen, dus onbelast is. Het energie- gebruik tijdens het zwemmen is afhankelijk van de snelheid en van de techniek. Bij een hogere zwern- snelheid neemt het energiegebruik toe. Bij een goede techniek neemt het energiegebruik af. Bij een snelheid van 0,8 meter per seconde is het energiegebruik: 20-30 kj/min bij vrije slag en rugslag; 40-50 kj/min bij schoolslag en 60-80 kj/min bij vlinderslag. Vakantie in het buitenland, andere eetgewoonten. Deze heel andere omstandigheden kunnen met name voor de darmen wel even wennen zijn. Albert Heijn heeft hier hulpmiddelen voor: Previte Acidophilus (o.a. ter ver- sterking van het immuunsysteem en ter preventie van diarree) en Previte Colonkuur (o.a. bij constipatie en zwakke en geirriteerde ingewanden). Ze staan in het schap met voedingssup- plementen en zijn direct te herkennen aan de blauwe etiketten. Er hoort een gratis folder bij waarin u alles over deze producten kunt lezen. 50 AllerHande Voor dit broodje gezond voor 2 personen mengt u 1 eetlepel mosterd, 2 eetlepels creme fraiche, 1/2 fijngesnipperd sjalotje en 5 sprietjes fijn- geknipte bieslook door elkaar. Breng op smaak met enkele druppels citroensap en peper. Laat 1 blikje surimiflake (170 g, Sealed) uitlekken. Meng de surimi door de saus. Snijd 2 vloerkadetten doormidden. Beleg de onderste helft met V2 zakje veldsla (a 50 g). Verdeel het surimimeng- sel erover. Garneer met twee in 4 partjes gesneden hardgekookte kwar- teleitjes. Leg de bovenste helft van het broodje erop.

Allerhande | 1997 | | pagina 50