Een dagje kan dat? Minder of helemaal geen vlees eten, is gewoon geworden. Nog maar kort geleden kreeg elke vegetarier al snel het stempel 'alternatief opgedrukt, maar die situatie is vandaag de dag heel anders. Reden genoeg voor een gesprek met de directeur van de Nederlandse Vegetariersbond, Hans van Boven. Voedingskundige Albert Heijn: 'Ons uitgangspunt keuze bieden aan klanten.' Hans van Boven De directeur van de Nederlandse Vegetariersbond: 'Als alle supermarkten Albert Heijn zouden volgen, waren we een heel eind.' zonder, Ibert Heijn is er voorstander van I om de klanten een ruime keuze aan te bieden, Er komen bij ons veel klanten die bewust met voeding omgaan. Daarom vinden we ook dat we 'n ruim assortiment vegetarische pro- ducten in de winkel moeten hebben. Niet alleen voor de principiele vegeta rier, maar ook voor de mensen die wel eens een dagje zonder vlees willen. Of wat je ook vaak ziet: in een gezin kiest den persoon ervoor om voortaan vege tarisch te eten. Het zou vervelend zijn als je dan naar een andere winkel moet om vegetarische inkopen te doen. Juist daarom hebben we er bewust voor gekozen om de vegetarische producten niet in een apart schap aan te bieden, maar naast de 'gewone' vleesproducten. Door een ander kjeurgebruik voor de bakjes voor elke vleessoort kan de klant, snel zijn weg vinden. Maar ik kan me voorstellen dat de echte vegetarier er misschien moeite mee heeft dat deze producten naast het vlees liggen. Overi- gens merken we dat de vraag naar vege tarische producten enorm groeit Steeds meer kleine Albert Heijn-winkels nemen dan ook het volledige assortiment op. En mocht een winkel een product niet heb ben, dan kan dat altijd besteld worden.' Het afgelopen jaar kende de bond een forse ledengroei. 'Dat is niet zo gek,' aldus Hans van Boven, 'dat is het BSE-effect. In 1996 zijn we zelfs 13% gegroeid. Steeds meer mensen gaan dus vegetarisch eten. Uit principe, of gewoon omdat ze vlees niet lekker of gezond vinden. Het eetgedrag in gezinnen verandert. De drieeenheid aardap- pels, vlees en groente is minder dominant geworden.' De Neder landse Vegetariersbond is een consumentenorganisatie, leden en niet-leden kunnen er terecht voor informatie over vegetarisch eten. Eind vorige eeuw richtten enkele idealisten de bond op; het vegeta- risme was in hun ogen een manier om tot een betere wereld te komen. Pas de laatste decennia werd het een echte consumentenorganisatie. Hans van Boven: 'We krijgen veel vra- gen van mensen die voorlichting wil len over vegetarisch eten. Hoe ze een menu kunnen samenstellen, waar je ingredienten kunt vinden, in welke restaurants je lekker vegetarisch kunt eten, wat wel en niet kan als je zwanger bent, hoe ze op vakantie in het buitenland vegetarisch kunnen blijven eten; dat soort vragen.' Tevreden Waar vindt een vegetarier producten om zelf een lekkere maaltijd te kun nen samenstellen? Tot voor kort was dat een hele zoektocht. De gespeciali- seerde winkels bieden een goed assor timent, maar die winkels zijn vaak niet dichtbij te vinden. Sinds enkele jaren is de keuze ruimer, aldus Van Boven: 'Albert Heijn was de eerste supermarkt die eind jaren tachtig met echte vegetarische producten kwam, buiten de natuurvoedingspro- ducten die al werden verkocht. Erg veel was dat toen nog niet, maar het was wel een begin. Nu is die situatie heel anders. Er komen steeds meer producten op de markt, en Albert Heijn neemt steeds meer in het assor timent op. Als alle supermarkten dit voorbeeld zouden volgen, waren we een heel eind. Vegetarisch brood- beleg bijvoorbeeld vind je alleen bij Albert Heijn. Jammer genoeg nog niet in elke Albert Heijn-winkel, maar de meeste winkels bieden veel variatie: o.a. Tivall (@®HKD), Quorn i, Tofu, droge producten van Zonnatura diepvriesartikelen van Linda McCartney Er is veel keuze.' Toch heeft Hans van Boven kritiek: 'In Engeland zie je in super markten vaak alle vegetarische pro ducten bij elkaar staan. Dat zou hier ook mooi zijn. Maar misschien past dat wel niet in het beleid van Albert Heijn. Bovendien is het gebruik van gekleurde bakjes in de vleesvitrines al een hele verbetering.' Informatie over de Nederlandse Vegetariersbond en haar activiteiten kunt u verkrijgen op dit telefoonnummer: (035) 683 47 96 (bereikbaar tijdens kantooruren). t U vindt vegetarische recepten op de volgende bladzijdep. AllerHande 45

Allerhande | 1997 | | pagina 45