Brighton: chic elegant Tot halverwege de I8de eeuw dachten veel Engelsen dat zwemmen in zeewater gelijk stond aan een zelfmoord- poging. De beroemde dokter Richard Russel wist dit tij te keren. Hij beweerde dat zowel het drinken van zeewater als het badderen erin vooral voor klierachtige ziekten heel goed was. Dat veranderde het lot van het arme vissers- plaatsje Brighthelmston (nu Brighton) ingrijpend. "Ze kwamen met de trein vanuit Victoria iedere vijf minuten binnen, en werden over de Queen's Road been en weer geschud op de kleine plaatse- lijke trams. Verwilderd stap ten ze in de frisse en glinsterende lucht: de nieuwe zilveren verf sprankelde op de pier, de creme- kleurige huizen vervloeiden naar het westen als een vage Victoriaanse aquarel." e leden van't Konink- lijk Huis waren destijds I zo ongeveer de eer- sten die gehoor gaven aan de oproep van dokter Russel. Hun komst naar Brighton betekende een forse stap op weg naar het chique Brighton van nu. In 1787 liet de 'Prince of Wales' het 'Royal Pavilion' bouwen. In 1815 werd dit 'paleis' verbouwd naar't voor- beeld van de Moghul-paleizen in India. Muziekkamers (waar onder andere Rossini een regelmatige gast was), overda- dige eetzalen, een immense keuken met pilaren als palm- bomen, niets was te gek. Tot circa 1850 was Brighton met het 8 kilometer lange kie- zelstrand een favoriet buiten- verblijf voor de koninklijke familie. Daarna kreeg de bad- plaats een 'volkser' karakter. Uit eten gaan in Brighton is vandaag de dag een populaire bezigheid, ook omdat het veel betaalbaarder is dan de meeste gelegenheden in het nabije Londen. Er zijn meer restaurants per hoofd van de bevolking dan waar ook in Engeland. Aan de boulevard kunnen maar liefst 1300 men- sen tegelijk aanschuiven. De jachthaven met 2300 ligplaat- sen is ebn der grootste van Europa. En het eerste officiele naaktstrand is te vinden op de kiezels van Brighton. Toch is dit 'Londen-aan-Zee' erin geslaagd om, ondanks de groeiende massaliteit, de gran deur en elegantie uit konink lijke tijden te behouden. En ook de oudste geschiedenis van Brighton leeft voort in het doolhof van historische steeg- jes en oude huisjes. Oscar Wilde, Charles Dickens, Virgi nia Woolf en H.G. Wells kwa- men graag naar Brighton en nog steeds trekt deze universi- teitsstad bezoekers uit alle windrichtingen. Hoewel som- mige Engelsen 'mixed feelings' hebben over het verval van oude waarden, vinden bezoe kers in Brighton een prachtige smeltkroes van cultuur-histori- sche bezienswaardigheden en een modern uitgaansleven. Dat zorgt voor een gezellig- heid die kenmerkend is voor deze badplaats. Uit: Graham Greene, Brighton Rock (1938) ROAST BEEF WITH HORSERADISH SAUCE (ROSBIEF A LA MINUTE MET MIERIKSWORTELSAUS) (hoofdgerecht, 2 personen) I eetlepel geraspte mieriks- wortel (potje Kuhne), 1/2 bekertje creme fraiche (a 125 ml, AH), 2 theelepels Zaanse mosterd (Huisman), 1/2 theelepel dille, zout, (vers)gemalen peper, 25 g boter of margarine, 4 plakjes rosbief a la minute («i ca. 250 g) O Bereiden: Inkommetje mierikswortel, creme fraiche en mosterd door elkaar roe- ren. Op smaak brengen met dille, zout en peper. In pan boter verhitten. Rosbief be- strooien met peper en in ca. 2 minuten bruin bakken. Rosbief over twee borden verdelen. 1/2 Eetlepel mie- rikswortelsaus ernaast scheppen. Rest apart erbij serveren. Serveren met gebakken aardappelgolfjes en koolrauwkostsalade. Bereiden: ca. 5 minuten Prijs p.p.: co. 4,- Bevat per eenpersoonsportie: 255 kilocalorieen eiwit 24 g - vet 17 g - koolhydraten 2 g Wijntip Stevige, soepele, tikkeltje kruidige rode wijn bijvoorbeeld Cabernet Sauvignon Non Filtre of Cotes du Rhone (zie bladzijde 104) 32 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 32