Stuk voor stuk met de hand geplukt Met de grootst mogelijke zorg vuldigheid worden de vruchten behandeld. WIT OF ORANJE- ROOD? Of witte nectarines en perziken wel of niet lekkerder smaken dan oranje-rode, hangt hele- maal af van de varieteit. In de kistjes van Apofruit zult u vooral de oranje-gele zien lig- gen. Op die kistjes ziet u altijd de naam Almaverde staan: dat is het kwaliteitsmerk van de cooperatie. Die mooie kleur komt overigens van het pigment caroteen; dat zorgt voor extra veel vitamine A en dat is weer goed voor uw ogen. 24 AilerHande aan de Aarde Waarde-regels, die de cooperatie en Albert Heijn zichzelf hebben opgelegd. Piero en Enrico snoeien twee keer per jaar. De droge snoei (als de bomen rusten) om de boomkruinen open te houden voor licht en lucht, wat de kans op schim- mels verkleint. En de groene snoei een paar weken voor de oogst. Dan halen ze bladeren weg rond de vruchten. Die hangen dan in de voile zon en kunnen daardoor extra sappig en zoet worden. Drie keer plukken Perziken en nectarines plukken ze drie keer. Een voor een en met de hand, zoals dat al sinds de Romeinen gebeurt. Eerst de vruch ten bovenin de boom, want die hebben dan al genoeg zon gehad. Een tijdje later de vruchten in het midden en ten slotte de onderste vruchten. Zo krijg je vruchten bij elkaar die even rijp zijn. Natuurlijk is een rijpe vrucht die je plukt en meteen opeet altijd het lekkerst. Maar de perziken en nectarines van Enrico en Piero komen daar wel heel dicht bij in de buurt. Ze worden in de vroege, koele ochtend geplukt en met zachte hand een voor een in kistjes gedaan. Dezelfde dag nog worden ze gekoeld naar Nederland gereden. Er zitten dus maar een paar (gekoelde) dagen tussen boom en win- kel. Als u ze thuis buiten de de koelkast weer even laat doorwarmen, dan zijn ze letterlijk om je vingers bij af te likken. Niet erg schokkend, maar wel belangrijk detail: tijdens het vervoer van de boerderij naar de verpakkingscentrale en vandaar naar de Nederlandse distributiecentra van Albert Heijn wordt extra aandacht besteed aan de kwaliteit van de schokbrekers van de voertui- gen. Dat moet ook wel. Want niet alleen per- zikenhuidjes zijn zacht en kwetsbaar. Gladde nectarinehuidjes net zo goed. Perziken en nectarines zijn tenslotte broer en zus. Ze horen allebei tot de rozenfamilie, ze heten allebei Prunus Persica en uit de pit van een perzik kan evengoed een nectarineboom groeien als omgekeerd.

Allerhande | 1997 | | pagina 24