Foto boven: Dit voorjaar stonden de vruchtbomen in de boomgaard van Enrico in voile bloei. Op dit moment worden er volop perziken en nectarines geoogst. Foto links: Door papieren insectenvallen in de bomen te hangen worden schadelijke insecten geweerd. die biologisch telen en dus helemaal met spuiten. "We leren van hun ervaringen,' zegt Piero Turroni, landbouwkundig ingenieur en hoofd teelttechnische zaken van Apofruit. 'Ons ideaal is natuurlijk dat al onze leden biologisch gaan telen. We weten tegenwoor- dig zoveel meer dan vroeger, dat't best zou kunnen. Alleen niet op korte termijn. We heb- ben er decennia over gedaan om het milieu in de war te schoppen. Dat kun je niet van de ene dag op de andere weer goed krijgen. Vooral niet, omdat we steeds meer mensen te eten moeten geven.' Midden in de natuur De mooie, schaduwrijke boerderij waar Enrico met zijn vader en moeder woont, ligt aan de voet van een zachtglooiende heuvel. In de provincie Forli (in de streek Emilia Romagna), zo'n veertien kilometer van het Adriatische vissers- en badplaatsje Cesena- tico, vlakbij Rimini. Het is stil op de tien hectare grond. De vogels fluiten, de bijen zoemen. Enrico teelt er ook abrikozen, peren, aardbeien en groenten. De afwisseling put de bodem minder uit en is dus beter voor het milieu. Hij wijst een merelnest aan dat verscholen zit in een paal naast een perzikenboom. En even verderop een mezen- nest. 'Er zitten hier ook twee hazenfamilies,' zegt hij met enige trots. Een eind verderop woont een collegalid van de codperatie, Piero Facciani. Aan de overkant van de weg waar Piero woont, groeit een eeuwenoude, beschermde plataan. Er staat een hek omheen en je mag er alleen naar kijken. Als je vogel bent, mag je erin wonen. Net als in de eeuwenoude eik op het terrein van Piero zelf. In deze reus groeit een al bijna even oude klimop tot in de top. De eik voelt zich er prima bij. Samen met de vogels die er met tientallen tegelijk in nestelen en zich voeden met de klimopbesjes en insecten. Vlak onder de eik beginnen de nectarine- en perzik- bomen van Piero. Er groeit wilde knoflook tussen het lange gras. Ook Piero houdt zich AllerHande 23

Allerhande | 1997 | | pagina 23