I met de Smflfl/c In deze Italiaanse boomgaard groeien van de natuur Veel van de perziken en nectarines die Albert Heijn verkoopt komen uit Italie. Niet ver van de badplaats Rimini aan de Adriatische kust worden deze sappige vruchten speciaal voor Albert Heijn gekweekt. Dat gebeurt - bijna vanzelfsprekend - met dezelfde zorg voor kwaliteit en milieu als van de Nederlandse telers van groenten en fruit wordt verwacht. Albert Heijn noemt dat Aarde Waarde, maar wat betekent dat voor de Italianen? perziken lieveheersbeestjes en talloze andere insecten, die leven van insecten die schadelijk zijn voor de vruchtbomen. Daarom hangt Enrico ook papieren insectenvallen in de bomen. Die vallen verspreiden de geur van vrouwe- lijke hormonen. De mannetjes komen daar op af. En raken zo in de war dat ze er geen vrouwtjes vinden, dat ze niet meer aan paren toekomen. Dat scheelt dus flink wat nakomelingen. Met deze insectenvallen kun- nen de telers van Apofruit ook bijhouden om hoeveel insecten het gaat. Spuiten gebeurt alleen als er een plaag dreigt. In minimale doseringen en dan ook nog volgens de zeer strenge richtlijnen van de cooperatie, De cooperatie telt daamaast zo'n 150 boeren h oet je een Italiaanse perzik of nectarine eerst onder de kraan houden, om de bestrijdingsmiddelen eraf te spoelen? Enrico Giunchi plukt een nectarine uit zijn eigen boomgaard, neemt er een hap uit en lacht: 'Die tijd is gelukkig voorbij. In ieder geval hier in Cesena.' Enrico is een van de 4000 boeren die samen de cooperatie Apofruit vormen. Een van de grootsten van Italie. De cooperatie is lang- zaam maar zeker gegroeid uit kleinere cooperaties van kleine boeren en landarbei- ders met socialistische idealen. Albert Heijn is al meer dan 25 jaar hun grootste buiten- landse afnemer. Dat Italianen en Zaankan- ters al zo lang goed met elkaar kunnen opschieten, komt omdat ze wat betreft groenten en fruit dezelfde kijk op de toekomst hebben. Die toekomstvisie noemt Albert Heijn 'Aarde en Waarde'. Daar wordt in dit geval mee bedoeld dat de nectarines en perziken van Enrico niet alleen mooi en lekker rnoeten zijn, maar ook dat ze worden geteeld met zorg en respect voor alles wat groeit en bloeit. Natuurlijke schuilplaats voor sprinkhanen Daarom laat Enrico het gras tussen de vruchtbomen gewoon groeien. Dat lange gras (en allerlei soorten onkruid) is namelijk een natuurlijke schuilplaats voor sprinkhanen, 22 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 22