mengeling van ZOYl, ZQYld IK De Pier van Scheveningen, wie kent hem niet? Het 372 meter lange visitekaartje werd geopend door prins Hendrik en kreeg al snel de naam 'Wilhelmina Wandelhoofd'. Louis Couperus vond 't een 'belediging voor onze geeerbiedigde Koningin'. "Er is geen zee zo distingue', Ais de Scheveningse zee, Daar baadt alleen de haute vole'e, En er is geen strand zo charmant, Als het Scheveningse strand, Daar flirt de bloem van Nederland." Scheveningen: en muziek cheveningen is een plaats van contrasten. Badgas- ten kunnen er een ijzige Nieuwjaarsduik nemen, of een lange dag bruinbakken op een tjokvol strand. In Schevenin gen kun je terecht voor een snelle hap' aan het water, of een uitgebreid diner met damast, porselein en kristal in het Kurhaus. Hier kwamen wereldberoemde jazz-artie- sten voor Swinging Schevenin gen. En hier haalde een heetgebakerd publiek in 1964 de kroonluchters van het Kurhaus naar beneden tijdens een concert van The Rolling Stones. Scheveningen is gewoon Scheveningen; niet mondain, wel modieus. Soms is de lucht er strak blauw, dan weer dreigend zwart Het kan er stormen, de zee kan spo ken, maar geen Scheveninger raakt van slag. Aan het eind van de acht- tiende eeuw wees niets op een roemruchte toekomst voor de badplaats. Slechts zeer weinig mensen namen weleens een zeebad. En dan alleen op doktersvoorschrift. In 1818 werd niettemin het eerste badhuis gebouwd. Ook kwamen er twee bad- koetsen, waarmee waaghalzen de zee in werden gereden. Toch was dit voorzichtige begin een voorbode van een gouden toekomst voor de vis- sersplaats. Het baden in zee werd mateloos populair. Een groot stenen badhuis werd gebouwd op de plek van het huidige Kurhaus. Er kwamen logeervertrekken, een biblio- theek en uiteraard een eetzaal, alles voor het gerief van de gast. Het badhuis kreeg in 1863 zelfs een theaterzaal en in het aangebouwde paviljoen, de Kurzaal, konden de gasten dansen. Een kopje koffie kostte weliswaar 20 cent en een glas sherry zelfs een kwartje, maar Scheveningen was onmiskenbaar een echte plek op de wereldkaart geworden. SALADE MET FORELFILET EN SINAASAPPEL-HONINGDRESSING (voorgerecht, 4 personen) 2 sinaasappels, I theelepel vloeibare honing, 3 eetlepels olie, zout, peper, 2 gerookte forelfilets (Van Wijnen), I zakje slamelange (100 g), I bakje cocktailgarnalen (125 g, AH) Wijntip Frisfruitige witte wijn bijvoorbeeld Bdlingard Sauvignon Sec of Swartland Sauvignon Blanc (zie bladzijde 104) O Bereiden: Sinaasappels dik schillen tot op vrucht- vlees en boven kom met scherp rnesje partjes tussen vliesjes uitsnijden (sap opvangen). Honing, olie, zout en peper door sinaasap- pelsap roeren. Forelfilets in stukjes van ca. 3 cm snijden. Helft van dressing door sla mengen. Sla over vier borden leggen. Sinaasappel- partjes, forelfilet en gama- len erover verdelen. Rest van dressing erover sprenkelen. Serveren met stokbrood of geroosterd brood en boter. Bere/den: ca. IS minuten Prijs p.p.: ca. f 6,25 Bevat per eenpersoonsportie: 160 kilocalorieen eiwit 11 g - vet 11 g - koolhydraten 6 g ACCESSOIRES UIT EIGEN BEZIT Lied van Louis Davids, geschreven door Jacques van Tol (jaren dertig) AllerHande 17

Allerhande | 1997 | | pagina 17