1JS vragen over meestgestelde I AllerHande KI a nte n s e rv i c e Blijft melk in karton kwalitatief beter dan melk in een fles? Bevat de Albert Heijn Goudsalami gluten? Wat is het vetgehalte van Albert Heijn Kaas licht pikant 20+? Wat is het verschil tussen graatarm en graatvrij? Ik denk dat flessen de kwaliteit van de melk nadelig be'invloeden, vooral door- dat ze in de winkel enige dagen onder felle tl-buizen staan. Een kartonnen ver- pakking houdt het licht en de warmte beter tegen. Heb ik hierin gelijlc? Mevr. K. te W. Onder invloed van licht, of dit nu zon- licht of lamplicht is, kunnen producten veranderen. De beiangrijkste voedings- stoffen in melk zijn eiwit en calcium. Deze veranderen niet door zonlicht (UV- stralen). Bovendien laat de nieuwe kunststoffles van polycarhonaat minder UV-stralen door dan de glazenfles, waardoor de vitames A, B2 en D, die in kleine hoeveelheden in melk voorkomen, beter behouden blijven. Onder invloed van licht kan bij doorzichtige verpak- kingen een lichte smaakverandering optreden. Maar in de koelvitrine war den speciale lampen gebruikt waarvan de beiangrijkste eigenschap is dat ze weinig warmte afgeven. Door de ver- koopsnelheid van de melk, blijven de flessen maar zo kort in de winkel staan, dat het licht gedurende dezeperiode vrijwel geen invloed heeft op de kwali teit van de melk. Kunt u mij vertellen of de AH Goudsa lami aan een stuk gluten bevat? Mevr. H. te B. Deze AH Goudsalami bevat geen gluten. Hoeveel onverzadigde vetten bevat de AH Kaas licht pikant 20+? Mevr. H. te A Het totale vetgehalte van de kaas is 12 gram per 100 gram, waarvan - verzadigd vet 7,4 gram per 100 gram; - enkelvoudig onverzadigd vet 3,6 gram per 100 gram; - meervoudig onverzadigd vet 0,3 gram per 100 gram. Ik heb de AH Kabeljauwfilet gekocht met op de verpakking 'graatvrij'. Toch trof ik hierin twee kleine graatjes aan. Hoe moet ik graatvrij opvatten? Mogen er wel of geen graatjes inzitten? Mevr. v. V. te W. Wij hebben in het diepvriesassortiment vis die graatvrij is en vis die graatarm is. Wij proberen de vis zo zorgvuldig mogelijk te fileren. Toch kan het gebeu- ren dat er een graatje onopgemerkt blijft. Dit is afhankelijk van de manier van fileren en dit heeft weer te maken met de soort vis. Zo hebben wij bijvoor- beeld lekkerbekjes van wijtingfilets in het assortment die graatarm zijn, ter- wijl de kabeljauwfilets en de voorgebak- ken hele schollen graatvrij zijn. Maar voorzichtigheid blijft geboden. Op de verpakking van de vissoorten die 'graat vrij' zijn, waarschuwen we dan ook dat er wel eens een graatje in de vis kan achterblijven. Wat is het verschil tussen vanilleijs, roomijs en sorbetijs? Consumptieijs wordt gemaakt van (magerj melkpoeder, water, (plantaar- digj vet, suiker en lucht. Daarbij komen verdikkingsmiddelen voor de stevigheid en geur-, kleur- en smaakstoffen afhan kelijk van het soort ijs. Voor de berei- ding van vanilleijs wordt synthetisch vanillearoma toegevoegd of gebruik- gemaakt van het merg van vanillestok- jes. Ijs mag pas roomijs heten als het ten minste 9% melkvet bevat. Er is dan voile melk, room ofbotervet toegevoegd wat een romige smaak geeft. Bij de bereiding van sorbetijs wordt geen melk gebruikt. Het wordt gemaakt van vruchten of vruchtensap, water en suiker. Sorbetijs heeft een frisse smaak. 2 Als het ijs uit de vriezer is geweest, kan het dan opnieuw worden ingevroren? Als het ijs langere tijd uit de diepvries is geweest en al aan het smelten is, kunt u het niet opnieuw invriezen. Er ontstaan grote kristallen en het ijs wordt erg vast qua structuur. Het is daarom beter wat u niet gebruikt, direct terug te zetten in de diepvries. Zorg ervoor dat u de verpakking goed afsluit, anders droogt het ijs uit en wordt het taai. Ijs kunt u hetbeste bewaren bij een temperatuur van -18 °C. De 'ten-minste-houdbaar-tot'-datum staat op de verpakking. Is yoghurtijs beter voor de lijn dan roomijs? Wie denkt dat ijs gemaakt op basis van yoghurt minder calorieen levert dan roomijs, komt bedrogen uit. Er zitten evenveel calorieen in, name- lijk 100 kilocalorieen per 100gram. Een 'slank'alter- natief is waterijs (gemaakt van suiker en water) met de helft minder calorieen. AllerHande 101

Allerhande | 1997 | | pagina 101