amandelen bij aardbeienijs: een knapperig contrast Geroosterde NOTEN UIT DE PROVENCE In de Proven^aalse keuken worden drie soorten noten regelmatig gebruikt: pistachenoten, amandelen en pijnboom- pitten. PISTACHENOTEN Oorspronkelijk komt de pistache uit het Mid- den-Oosten. Ze groeien in trossen aan een stronkachtige boom, die optimaal gedijt in een klimaat met droge, hete zomers. De noten met hun roodachtig schilletje en makkelijk open te breken bast zijn geliefd vanwege hun opval- lende groene kleur en zachte smaak. Ze wor den geroosterd of gezouten bij een glaasje aan een onrijpe perzik denken. De amandel wordt in de Provence en op Corsica gekweekt. Er bestaan zoete en bittere soorten. De zoete zijn zo eetbaar, terwijl de bittere exemplaren slechts gedroogd, in hele kleine hoeveelheden, in de banketbakkerij of in de industrie als smaakstof worden verwerkt. De eerste verse exemplaren verschijnen in juni op de markt en worden vaak bij het dessert opgediend. Gezouten amandelen worden bij het aperitief gegeten, terwijl de gedroogde, ontvliesde exemplaren vaak in desserts worden verwerkt. In hartige gerechten worden amandelen met vis, maar ook bij gevogelte of lamsvlees gecom- bineerd. AARDBEIENIJS MET HONINGSAUS (nagerecht, 4 personen) '/2 liter aardbeienroomijs (bak I liter, AH), 1/2 zakje garneeramandelen (a 45 g, Baukje), I eetlepel boter of margarine, 3 eetlepels vloeibare honing, 2 eetlepels Pernod (slijter), 100 g aardbeien, ijsbolletjeslepel O Bereiden: IJs uit diep- vries nemen. Amandelen grof hakken. In droge koe- kenpan amandelen in ca. 2 minuten goudbruin rooste- ren. Amandelen op bord laten afkoelen. In zelfde koekenpan op laag vuur boter smelten. Honing en Pernod erdoor roeren. Pan van vuur nemen. Amande len door saus roeren. Aardbeien wassen en laten uitlekken. In vier flutes elk 2 bolletjes ijs scheppen. Saus erover scheppen. Garneren met amandelen en aardbeien. Bereiden: ca. 5 minuten Prijs p.p.: co. 1,50 Bevat per eenpersoonsportie: 240 kilocalorieen eiwit 3 g - vet II g - koolhydraten 27 g Jonge pistachenoten aan de boom. gegeten of verwerkt in gebak, desserts en ijs. Een handig trucje om de mooie kleur van de noot opvallend in een gerecht aanwezig te laten zijn: pel de pistache en leg de pistache ongeveer 2-3 minuten in kokend heet water (van het vuur af). Verwijder hierna het velletje. De kleur is nu geelgroen en de noot is zacht en gemakkelijk te verwerken. AMANDELEN De amandelboom komt in het hele Middel- landse-Zeegebied voor. De bloesem van de boom, die behoort tot de familie van de roos- achtigen, is opvallend roze. De vrucht waarin de dikke pit met twee zaden (de amandelen) zich bevindt, is fluweelzacht en doet een beetje Amandelen groeien aan een boom die tot de familie van de roosachtigen behoort. 1 PIJNBOOM- PITTEN Pijnboompit- ten zijn de langwerpige witte 'zaadjes' van de hoge parasol-den die o.a. groeien in het Middel- landse-Zeege- bied. Ze zitten in harde doppen tussen de schubben van de dennenappel. In de Provence worden pijnboompitten verwerkt in bijvoor- beeld worst, salades, zoete nagerechten en gebak. Pijnboompitten bevatten relatief veel vet en moeten daarom goed afgesloten en in niet te grote hoeveelheden worden bewaard om een ranzige smaak te voorkomen. In deze 'pijnboomappels' bevinden zich de pijnboompitten. AllerHande 67

Allerhande | 1997 | | pagina 67