van met de smaak Provencaalse zon Als wijnstreek is de Provence vooral bekend om haar fris-fruitige, kruidige rose. Maar daar, diep in het Franse zuiden, worden ook lekkere rode en witte wijnen gemaakt. nen ot voor kort was er niet veel aan- dacht voor de wijnen uit de Pro vence. De 'Cotes de Provence', of dat nu rode, witte of rosewijn was, smaakte prima als hij in het Proven caalse zonnetje en bij de streekgerechten werd gedronken, maar eenmaal thuis bleek de wijn toch lekkerder als herinnering. Inmiddels is die situatie veranderd. De laat- ste jaren is er hard gewerkt om de kwaliteit te verbeteren. Het accent ligt nog steeds op de rose, maar ook de rode en witte wijnen krijgen nu serieuze aandacht. De resultaten zijn het proeven meer dan waard. Pud nieuw Heel veel hellingen van de Provencaalse heuvels zijn beplant met wijnstokken. Er groeien allerlei druiven. Soorten die sinds jaar en dag in het zuiden voorkomen, zoals grenache en cinsault, maar ook voor de Provence nieuwe druivensoorten, zoals de Bordeause cabemet-sauvignon. Sommige producenten kiezen ervoor om een cepage- wijn, een wijn van een druivensoort, te maken. Anderen mengen het sap van diverse druiven om zo tot de ideale wijn te komen. Dit zogenaamde blenden wordt van oudsher toegepast in dit deel van Zuid-Frankrijk. Nog tamelijk nieuw is het om de typische Zuid-Franse druivensoorten met uitheemse varieteiten te mengen. Juist deze manier van werken heeft tot verrassingen geleid. Dat wat aan de wijnen ontbrak, konden de vreemde druivensoorten er precies aan toevoegen. Zonnig rood In de rode Cotes de Provence van Chateau La Gordonne is dat heel goed te proeven. De basis van deze wijn bestaat uit de typisch Provencaalse grenache-druif die voor de ffisse, fruitige aroma's zorgt. Dankzij toevoe- ging van de syrah (die in veel Rhonewijnen voorkomt) en de cabernet-sauvignon smaakt de wijn ook kruidig en krachtig. In deze voile wijn ruikt en proeft u rijpe aardbeien, geurige ffambozen. zoete zwarte bessen en donkerrode kersen. Het is een zachte, soepele wijn die ook iets stroefs heeft, waar- door hij onder andere goed bij (geroosterd) rood vlees past. Schenk de wijn koeler dan kamertemperatuur, op zo'n 16 a 17 °C. Geurig wit De zon maakt veel uren in het zuiden van Frankrijk. Het voordeel daarvan is dat de druiven rijp en zoet worden. Maar de con- stante hoge temperatuur kan een nadelig gevolg hebben voor de oogst: de zuren ver- dwijnen uit het sap. Witte wijnen waarin de zuren ontbreken, zijn laf en log. Om deze reden werd en wordt er nauwelijks witte wijn gemaakt in de Provence. Alleen door de druiven op speciale hellingen te verbouwen, ze op tijd te oogsten en zo snel mogelijk te verwerken, kan er een sappige, fris-fruitige witte wijn van gemaakt worden. Dat is gelukt op Chateau Guilhaufet. De wijn is milddroog en heeft de aroma's van perziken en abrikozen. Lekker als aperitief, bij schaal- en schelpdieren en lichte visgerechten. De smaak komt het best tot z'n recht als u de wijn gekoeld, op zo'n 10 °C schenkt. Rose met pit Het kan warm zijn in de Provence, heel warm. Misschien is dat de reden waarom overal, op elk terras en bij iedere maaltijd goed gekoelde rose wordt gedronken. Want: ook al zijn zowel de witte als rode wijn verrukkelijk, rose blijft de wijn van de Provence. Meer dan 90% van de wijn die er gemaakt wordt, is rose. Niet alle rosewijnen zijn hetzelfde. Hoe die smaakt, hangt af van de 'blend'. Voor de rose van Chateau La Gor donne worden zes verschillende druiven soorten gebruikt. Net zoals in de rode wijn zorgt de grenache ook hier voor de fruitige aroma's. De cinsault maakt'm krachtig en de syrah geeft'm kleur. Het resultaat is een tin- telfrisse, kruidige rose die boordevol fruit zit. Heerlijk om zo te drinken en verrukkelijk bij gebakken garnalen, pasta met zalm, kipspies- jes en Provencaals gekruide lamskoteletjes. Serveer'm koel, bijna koud, op zo'n 7 °C. AllerHande 51

Allerhande | 1997 | | pagina 51