4 vleesvervangers meestgestelde vragen over <*41 im- AllerHande Klantenservice Waarom staat er op de panklare groenten geen land van herkomst? Wat is het verschil tussen gewone olijfolie en extra vierge Waarom zit er om runderbraadworst varkensdarm? De Hollandse Geitenkaas van ons eigen merk komt echt uit Nederland. Alle kaas is voorzien van het Rijksmerk. Bij gei tenkaas bestaat het Rijksmerk altijd uit een cijfer en een lettercombinatie. U had dus ook een geheel andere lettercombi natie kunnen aantreffen, bijvoorbeeld CB ofHB. Alleen op de Goudse kaas geven letters de herkomst aan van de kaas. Bij deze kaas geeft de letter(s) namelijk aan in welke provincie de kaas is geproduceerd. Goudse kaas behoeft namelijk nietper se uit Gouda te komen. Het is een type kaas die ook in andere delen van Nederland wordt gemaakt. Door het Rijksmerk (dus cijfer- lettercombinatie) is een partij kaas eenvoudig te achterhalen in het geval er iets met een kaas aan de hand is. Kan ik ervan uitgaan dat de panklare groente van dezelfde leverancier of land van herkomst is als de losse groente? Op de schappen van de losse groente staat deze informatie altijd ver- meld, terwijl het niet op de verpakking van de panklare groente staat. Is dit eigenlijk niet verplicht? Mew. B. te L. Er is geen verplichting om op de verpak king van de panklare groente het land van herkomst te vermelden. De wet schrijft voor dat voor gewassen, gesne- den en gemengde groenten deze ver plichting niet geldt, omdat enige vorm van controle niet mogelijk is. Meestal geldt echter dat het land van herkomst van de panklare groenten hetzelfde is als dat van de losse groenten. Ik zag dat u nu ook olijf olie van uw eigen merk verkoopt. Wat is nu het verschil tussen gewone olijfolie en extra vierge olijfolie? Mevr K. te S. Extra vierge olie wordt verkregen uit een eerste koude persing van de olijven- brij. Deze olie heeft een krachtige smaak en is uitermate geschikt om te verwerken in dressings, sauzen en mari nades. Gewone olijfolie is een mix van geraffineerde (gezuiverde) olijfolie en extra vierge olijfolie. Deze olie is wat milder van smaak en geschikt om te bakken, braden en frituren, maar ook voor dressings en sauzen. Ik eet uitsluitend rundvlees en vindt het bijzonder vervelend dat er om de runderbraadworst (per 2 stuks voorver- pakt) varkensdarm zit. Op de voorkant van de verpakking staat dat het een rundvleesproduct is, maar dat gaat dus niet op. Mevr. H. te R. De runderbraadworst zit in varkens darm, omdat deze hiervoor het geschiktst is. Runderdarmen zijn name lijk veel te groot en kunnen daarom niet worden gebruikt. Een andere moge- lijkheid was een collageendarm te gebruiken (collageen is een laagje eiwit), zoals deze ook om rollades zit, maar na testen bleek collageen niet te voldoen. Vandaar dat er is gekozen voor varkensdarm. I Als ik af en toe een dagje geen vlees wil eten, waar moet ik dan op letten om toch voldoende voedingsstoffen binnen te krijgen? Vlees is een belangrijke leverancier van eiwit en ijzer. Wilt u een dagje geen vlees eten, dan moet u dus vooral hierop letten. Eiwit zit behalve in vlees ook in vis, eieren, graan- en sojaproducten, peul- vruchten, noten, aardappels en zuivel. U kunt dus voldoende variaties bedenken om toch aan vol doende eiwit te komen. Ook graan- en sojaproduc ten, peulvruchten, groente, eieren en noten bevatten ijzer, alleen wordt dit minder goed door het lichaam opgenomen dan ijzer uit vlees. Vita- mine C bevordert de opname van ijzer, zorg dus dat u bij een maaltijd zonder vlees voldoende groente en fruit eet. 2 Kunnen vegetarische schnitzels, hamburgers en andere vleesvervangende producten worden ingevroren? Ja, vleesvervangende producten kunnen worden ingevroren. Vries de producten direct na aankoop in (of in ieder geval voor het verstrijken van de 'ten-minste-houdbaar-tot'-datumj. Invriezen kan in de verpakking, maar gebruik liever speciale diep- vrieszakjes. De vleesvervangende producten blijven ingevroren ca. 2 maanden goed. 3 Hoe kan ik vegetarische mix het best rul bakken, zonder dat het aan de pan blijft kleven? Neem bij voorkeur een pan met anti-aanbaklaag en zorg dat de boter of olie goed heet is. Voeg dan pas de mix toe en blijf omscheppen. Zo bakt de mix niet aan. 4Leveren vleesvervangers voldoende eiwit om vlees te vervangen? Vleesvervangers zijn gemaakt van eiwitrijke pro ducten, meestal soja, en bevatten ongeveer evenveel eiwit als vlees. Vleesvervangers kunnen dan ook gerust worden gekozen als alternatief voor vlees. AllerHande 87

Allerhande | 1997 | | pagina 87