Verse kruiden bewaren Streeploos Dunschillers ieaereen j voor Wat is inkoken? AllerHande Praktisch Drie gouden tips plUtei! WaSSCIT Vers op voorraad AllerHande 53 Restjes verse kruiden kunt u het beste zo werken, dat u er later nog plezier van heeft. Kruiden als tijm, rozemarijn, salie en dille zijn heel geschikt om te drogen. Leg ze daarvoor IV2 tot 2 dagen op een rooster boven de radiator. Niet langer, anders vervliegen de etherische olien, en daarmee het aroma. Drogen kan 00k in de magnetron. Was de krui den, sla ze droog en leg ze naast elkaar tussen een dubbele laag wit keukenpapier. Reken per portie 2 a 4 minuten op vol vermogen. Droog niet te veel porties na elkaar, anders kan er brand in de magnetron ontstaan. Gebruik regelmatig een nieuw stuk keukenpapier. Peterselie, selderij en bieslook kunt u beter in de diepvries bewaren. U kunt ze heel fijn snij- den en dan invriezen. U kunt de ruit natuurlijk 00k drogen met de zeem, maar hierdoor krijgt u een minder streeploos resultaat. De vroege voorjaarszon belicht vuile ruiten gena- deloos. Het wordt dus weer tijd om ze te wassen. Zonder strepen, wel te verstaan. Wat u daarbij nodig heeft zijn een spons, een zeem en een wisser. Was de ruit met de spons, die u heeft natge- maakt in lauwwarm water met bijvoorbeeld een scheutje azijn of een beetje afwasmiddel. Vergeet hierbij niet de kozijnen lekker af te soppen. Droog de raamkozijnen met een uitgeknepen spons. Trek nu met de wisser vanuit het midden van de ruit een baan naar de bovenste linkerhoek en trek de wisser langs het kozijn weer naar bene- den. Droog de wisser met de zeem. Wis dan de rechterkant op dezelfde manier. Zo worden de 'naden' van de ruit al mooi droog. 't Middengedeelte van de ruit droogt u met de wisser door halvemaanvormige bewe- gingen van links naar rechts te maken. Met een dunschiller schilt u aardappels of appels niet alleen dun en glad, het werkt 00k lek ker snel. Albert Heijn heeft twee soorten: een van chroom (waar 00k een ontpitter aan vast zit) en een van wit plastic. Ze schil- len beide even goed, het is maar net welke het lekkerst in de hand ligt. Allebei zijn ze inge- steld voor rechtshandigen, maar eenvoudig om te draaien voor een linkshandige schiller. Als u het mesje bij de aansluitpunten licht naar achteren openbuigt, komt het los en kunt u het omdraaien. In recepten komt u regelmatig de term inkoken tegen. Maar wat is dat precies en waarom kook je vloeistof in? Door inkoken, het gedurende een aantal minuten een vloeistof op hoog vuur koken, wordt een concentraat verkregen met een sterkere smaak en aroma. Ingekookte vloeistof vormt een prima basis voor tal van sauzen. Meestal bestaat in te koken vloeistof uit meerdere soorten, bijvoorbeeld bouillon met rode wijn. Soms worden er 00k kruiden en/of specerijen toegevoegd of andere ingredienten (die er later weer uitgezeefd worden) om een bijzondere en extra lekkere smaak te krijgen.

Allerhande | 1997 | | pagina 53