WAT ZIT ERIN, RAUW EN GEKOOKT: Spinazie en andijvie bevatten veel vitamines en mine- ralen, vooral vitamine C en ijzer. Bovendien leveren ze weinig kilocalorieen: 100 gram spinazie, rauw: 12 kilocalorieen, gekookt: 16 kilocalorieen 100 gram andijvie, rauw: 5 kilocalorieen, gekookt: 10 kilocalorieen Het lijkt misschien vreemd dat de gekookte groente meer calorieen per 100 gram levert dan rauwe groente, maar dat is toch heel verklaarbaar. Door het koken verliest de groente vocht en slinkt ze. Per 100 gram bevat de gekookte versie dus minder vocht dan de rauwe. Het zogeheten drogestof-gehalte van gekookte groente wordt hoger. Daarom levert een zelfde gewicht gekookte groente meer calorieen dan rauwe. Dat slinken tijdens het koken is ook de reden dat u meer andijvie of spinazie nodig hebt, als u de groente kookt. Voor een salade van rauwe andijvie of spinazie rekent u per persoon op 100 gram groente, en voor een stamppot rauwe groente op ca. 125 gram. Voor roerbakken is 200 gram per persoon genoeg, en als u de groente kookt is het dubbele nodig: 400 gram per persoon. Met de volgende tips behoudt u zoveel mogelijk de waardevolle voedingsstoffen van spinazie en andijvie: Bewaar de groente na aankoop niet te lang in de koelkast (I tot 3 dagen). Was de groenten kort voor gebruik en laat ze niet in het water staan. Kook ze in aanhangend water. Warm geen restjes gekookte bladgroenten op, want bij het bewaren kan nitriet ontstaan. Te veel nitriet kan schadelijk zijn voor de gezondheid. AllerHande 41

Allerhande | 1997 | | pagina 41