Panklare groente: lekker makkelijk en toch vers ''Hun 5- .'.A SL iSv Het wassen en snijden van groente vraagt aandacht en tijd. Wie weinig tijd heeft of die graag aan andere dingen besteedt, kan bij Albert Heijn kiezen uit een breed assorti- ment panklare groenten. Van panklare bloemkool tot alleriei sla- en roerbakmixen. Die worden allemaal gemaakt door een specialist op dit gebied: de firma Vezet in Warmenhuizen. Die zorgt ervoor dat de panklare groente niet alleen vers is maar ook nog vol vitamines zit. 8 lie groente die binnenkomt bij I Vezet, verlaat het bedrij fweer in zakjes of pakketten met pan klare producten. Maar die groente komt het bedrijf niet zomaar bin- nen. De keurmeester onderwerpt iedere lading groente aan een zorgvuldige controle om te kijken of deze voldoet aan de strenge eisen die Vezet stelt. Als er ook maar iets aan mankeert dan wordt de groente zonder par don teruggestuurd. Na ontvangst gaan de kratten vol groente direct de koelcel in. Niet lang, want in principe wordt alle aanvoer diezelfde dag nog verwerkt. Inge nieuze machines Toen Vezet in 1980 panklare groente ging bereiden voor Albert Heijn, gebeurde dit bijna allemaal handmatig. Want er waren nog geen machines om al die verschillende groenten te verwerken. Zo vraagt het 'pun- ten' van sperziebonen om een heel andere techniek dan het verwijderen van de zaad- lijsten van paprika's. Inmiddels zijn voor de meeste groentesoorten ingenieuze machines ontwikkeld die het handwerk hebben overge- nomen. Maar kroppen sla moeten nog altijd handmatig van hun stronk worden ontdaan. Bij het bereiden van bijvoorbeeld slame- lange, waarin een mix van lollo rosso, lollo bionde en ffiseesla zit, nemen drie medewer- kers ieder een van deze soorten voor hun rekening. Ijskoud gewassen Als de stronk handmatig is verwijderd, wor den de kroppen sla machinaal gesneden en grondig gewassen. Eerst krijgt de groente een voordouche die het meeste zand verwij- dert. Dan valt de sla in een soort whirlpool en daarna krijgt de groente nog een schone na-douche. De specifieke snijtechniek die Vezet gebruikt en het ijskoude waswater (0,5 °C) zorgen ervoor dat de sla niet ver- kleurt en ook geen vitamines verliest. Na het wassen droogt men het slamelange in grote centrifuges. Daarna weegt een compu- tergestuurde weegschaal precies de juiste hoeveelheid sla af die vervolgens machinaal wordt verpakt. Gegarandeerd vers Omdat de groente na de grondige wasbeurt niet meer wordt aangeraakt, kunt u hem dus direct gebruiken. Want de hygiene in het bedrijf wordt streng bewaakt. Bovendien neemt men continue monsters van alle pro ducten die men test in het laboratorium. Om de versheid van de panklare groenten te behouden en te zorgen dat er geen kwali- teitsverlies optreedt, zijn ze verpakt in een speciaal soort folie waarin de groente kan ademen. Verder worden de producten conti nue gekoeld: zowel bij Vezet als tijdens het transport en in de winkel. Bovendien ligt de panklare groente die Vezet overdag bereidt de volgende ochtend al in de koelvitrine bij Albert Heijn. En de nachtploeg bereidt groenten die u diezelfde middag nog vers in de winkel aantreft. y, 1. Handmatig verwijderen van de stronk. 2. Het 'douchen' van de sla. 3. In de centrifuge worden de groenten gedroogd. 4. Een van de gemengde slasoorten: slamelange. 5. De laboratoriumproeven garanderen een optimale kwaliteit. AllerHande 35

Allerhande | 1997 | | pagina 35