Conqueror port: van gewoon goed tot topkwalitcit HOE LANG BEWAREN? Een dichte fles port die op een koele, donkere plaats staat kunt u jaren bewaren. Is de fles eenmaal geopend, dan verdwijnen net zoals bij gewone wijn de aroma s en loopt de kwaliteit achteruit. Maar door bet hogere alcoholgehalte en de zoete smaak bederft zelfs een geopende fles port niet snel. om 10 te drinken of om als dessertwijn te serveren. De Conqueror Ruby Port 9,95) is een robijnrode port met de friszoete smaak van rijp rood fruit en rozij- nen. Lekker bij pittige kazen, zoals pikante Zaanlander en blauwschimmeikaas. De Conqueror Tawny Port 10,95) is bruingeel van kleur. Hij heeft op houten vaten gerijpt. Hij heeft een voile, kruidige en nootach- tige smaak. Heerlijk bij een stukje overjarige kaas. De Conqueror 10 Years Old Port 19,95 CD©®) is een speciaie tawnyport die min- stens tien jaar op eiken- houten vaten heeft gelegen. Daardoor smaakt hij heel zacht, zoet kruidig en noot- achtig. Lekker bij rijpe kazen, noten en gedroogd fruit. VINTAGE-PORTS: NOG MEER KLASSE De vintage-ports zijn ook blends, maar dan samenge- steld uit basiswijnen van een (top)jaar. Vintage is het Engelse woord voor oogst- jaar. Portmakers zeggen dat gemiddeld een keer per vijf jaar een vintage-jaar voor- komt. Aan de top van de groep vintage-ports staat de gelijknamige Vintage Port. Deze exdusieve port gaat twee jaar op vat en rijpt daarna in de fles verder. Door die vroege botteling ontwikkeien de geur en de smaak zich heel langzaam. Er ontstaat een fijne, frui- tige port die op z'n vroegst pas na tien jaar gedronken kan worden. Vintage-ports zijn duur. Gelukkig zijn er verrukkelijke, minder kost- bare aiternatieven. De al bestaande Late Bottled Vin tage Port werd door Albert Heijn aangevuld met twee excellente nieuwkomers: de Colheita en de Vintage Character. De Conqueror Colheita 1988 22,95 is gemaakt van druiven en wijnen uit een oogstjaar. Om Colheita te mogen heten, moet hij zeven jaar op fust hebben gelegen. Daardoor is hij z'n rode kleur kwijt. De bruine port ruikt zachtzoet en kruidig en smaakt naar noten, gedroogde vruchten en caramel. Heerlijk bij oude kaas en desserts met mokka, chocola of noten. De Conqueror Late Bottled Vintage Port 1991 15,95 (D©©) is robijnrood van kleur. Hij ruikt naar caramel en heeft een zoete, voile, fruitige smaak. Late Bottled Vintage Port (LBV) wordt ook gemaakt van wijnen uit een oogstjaar, maar de wijn rijpt vier tot zes jaar op grote eikenhouten vaten. Na de lagering (het rijpen) wordt hij gefilterd en gebot- teld. Lekker bij blauwschim meikaas, maar ook bij zoete gerechten. De Conqueror Vintage Character 13,95 lijkt, zoals de naam al zegt, op een vintage port, maar mag gemaakt worden van wijnen uit verschillende oogstjaren. Hij is donker- rood van kleur en smaakt naar rijp rood en gestoofd fruit. Lekker bij pittige kaassoorten. AllerHande 99 Tot de gewone ports worden ruby, tawny en white port gerekend. Het zijn 'blends', samengestelde wijnen. Door wijnen van diverse druiven- soorten en goede en minder goede jaargangen te men- gen, zorgen de makers voor een constante kwaliteit. De Conqueror White Port 9,95) is goudgeel van kleur. Hij ruikt naar druiven en smaakt een beetje noot- achtig. Een heerlijke port

Allerhande | 1997 | | pagina 99