het mooiste wat de Douro-vallei te bieden heeft Op de vaak steile helhngen van de Douro-vallei groeiei de druiven waar port van wordt gemaakt. Foto's rechts: Beelden van Porto, de stad waaraan de port zijn naam ontleent. Mensen die van port houden zijn kieskeurig. Ze weten precies wat ze willen. De een geeft de voorkeur aan een frisse, fraitige 'ruby' terwijl de ander liever de wat rij- pere 'tawny' drinkt. En dan zijn er de mensen die de ene dag zin hebben in een glas gekoelde witte port en de andere dag van een rijpe 'col- heita' genieten. Alle ports worden nu in Portugal gebotteld Port is er in soorten, smaken en kwaliteiten. De Neder- landse portdrinker gaat steeds hogere eisen aan z'n port stellen. Albert Heijn dus ook. Sinds kort moeten alle ports volgens een nieuwe wetgeving in het land van herkomst - Portugal dus - gebotteld worden. Voor Albert Heijn een goede reden om de diverse soorten port weer eens onder de loep te nemen, met een kritisch oog voor verschillende stadia en aspecten van het portmaken. Sommige ports werden in't groot naar Nederland ver- voerd en hier gebotteld. In die tijd beschikte Nederland over machines, die technisch beter, hygienischer en snel- ler werkten om de port in de fles te brengen. En hoe snel- ler en schoner er gewerkt kan worden, des te minder er mis kan gaan met de wijn. De nieuwe Portugese wet staat alleen botteling ter plekke toe, en gelukkig zijn de Portugese botteltechnie- ken minstens zo ver als de Nederlandse. Albert Heijn vervoert de port dus nu in flessen naar Nederland, en dat biedt eigenlijk alleen maar voordelen; in de fles is de port nog beter beschermd, waardoor de kwaliteit min der onder het transport hoeft te lijden. Na zo'n drastische verande- ring leek het de wijninkopers PORT: EEN VERSTERKTE WIJN Port komt uit een van de mooiste wijngebieden ter wereld: de Douro- streek. De wijn wordt van diverse Portugese druivensoorten gemaakt. Die druiven rijpen op de soms eeu- wenoude terrassen van de steile hel- lingen die langs de rivier de Douro liggen. De rijpe druiven of de wijnen worden naar Vila Nova de Gaia ge- bracht, de stad die precies tegen- over Porto aan de Douro ligt. Daar rijpt de port in de loodsen, of op z'n Engels-Portugees 'lodges'. Port is een zogenaamde versterkte wijn. Dat wil zeggen dat er tijdens de gis- ting van de druiven wijnalcohol wordt toegevoegd. Zodra het alco- holpercentage boven de 14 a 15 procent komt, kunnen de aanwezige gisten niet meer werken. Hierdoor blijft een deel van de suiker uit de druiven onvergist. Dat geeft port z'n zoete smaak. 98 AllerHande etiket Op het etiket aan de achter- kant kunt u nu lezen van welke druivensoorten de port is gemaakt, bij welke hapjes en gerechten hij het beste smaakt, de serveertem- peratuur en hoelang u de wijn kunt bewaren. Aan het wettelijke garantiezegel op de fles kunt u zien dat de port in Portugal is gebotteld en op fles naar Nederland werd gebracht. van Albert Heijn logisch om de port meteen in een nieuw, passend jasje te steken. Meer informatie op het

Allerhande | 1997 | | pagina 98